درد بیضه
زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

بیضه ها مهمترین اندام تناسلی لازم برای باروری و بقای نسل انسانها هستند ولی بنا به دلایلی ممکن است دچار درد شود که برای فرد بسیار آزار دهنده است.

 • علل درد بیضه :

1- عفونت بیضه ( اورکیت ) :

بیضه ها در اثر عفونت ادراری یا عفونت منتقله جنسی مثل سوزاک می توانند دچار عفونت شده و به تدریج دچار تورم و بزرگ شده ،در لمس به شدت دردناک می شوند . اوریون نیز باعث عفونت بیضه ها می شود که معمولاً قبل از بلوغ ، فرد را گرفتار می کند و باعث کوچکی بیضه می شود .

 • درمان عفونت بیضه ( اورکیت ) :

درمان عفونت بیضه آنتی بیوتیک ، استراحت ، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت است. با گذاشتن حوله سرد زیر بیضه و مصرف داروهای ضد التهاب طی 2 تا 3 روز ، درد فروکش می کند.

2- عفونت اپیدیدیم (اپیدیدمیت ) :

اپیدیدیم مجموعه ای از لوله های متصل به بیضه هستند که وظیفه انتقال و تکامل اسپرم تولید شده را دارد و به لوله واز متصل می شود .اپیدیدیم می تواند در اثر عفونت ادراری یا اکثراً عفونت جنسی مثل سوزاک و کلامیدیا دچار عفونت شده و باعث ایجاد تورم و درد شدید در بیضه ها می شود .

معمولاً خروج ترشح چرکی نیز وجود دارد .

 • اپیدیدیمدرمان عفونت اپیدیدیم (اپیدیدمیت ):

درمان عفونت اپیدیدیم آنتی بیوتیک ، استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت است. با گذاشتن حوله سرد زیر بیضه و مصرف داروهای ضد التهاب طی 2 تا 3 روز، درد بیضه فروکش می کند .

3- ضربه (تروما) به بیضه :

بیضه ها در اثر ضربه دچار آسیب شده و بر اساس شدت آن ، خونریزی و کبودی می تواند ایجاد کند .

در برخی موارد شدید که با پارگی بیضه همراه است ،نیاز به عمل جراحی اورژانس و ترمیم در اتاق عمل توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) دارد .

 • درمان ضربه (تروما) به بیضه:

در موارد شدید درمان جراحی و ترمیم لازم است و در مواقع خفیف اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباس‌های زیر خاص، استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم است .

4- واریکوسل :

بزرگ شدن وریدهای اطراف بیضه  و ایجاد حالت واریس می تواند درد در بیضه ها و به ویژه در حالت ایستاده و زور زدن بکند .این حالت می تواند در موارد شدید باعث کوچک شدن بیضه ها و ناباروری شود که درمان آن جراحی است و بهترین روش عمل میکروسرجری است .

5- هیدروسل ( آب آوردن بیضه ) :

تجمع مایع در کیسه بیضه میتواند باعث بزرگی بیضه در لمس شود که درمان آن در موارد شدید ، جراحی است .

 • درمان هیدروسل در بچه ها :

تا یک سالگی امکان بهبود وجود دارد و بعد از آن در صورت بچه دار نشدن نیاز به عمل به صورت مینی سرجری و با شکاف بسیار ریز است .

6- پیچش ( تورشن ) بیضه :

پیچش ( تورشن ) بیضه یک اورژانس واقعی است و می تواند در عرض 6 ساعت بیضه را به صورت کامل از بین ببرد .این حالت معمولاً در پسران بین 7 تا 12 سال و در حالت خواب و یا در اثر یک حرکت ناگهانی ایجاد می شود و باعث می شود خونرسانی شریانی به بیضه انجام نشود و درد شدید ایجاد می کند و تنها روش درمان ، ترمیم اورژانس در اتاق عمل توسط متخصص اورولوژی یا فوق تخصص اورولوژی است .

بیضه7- سنگ کلیه :

سنگ کلیه می تواند به ویژه اگر در حالب باشد ایجاد درد در پهلو با انتشار به بیضه همان طرف نماید و با دفع سنگ ، بهبودی حاصل می شود .

 

بخوانید : واریکوسل

 

8- سرطان ( کانسر ) بیضه :

سرطان ( کانسر ) بیضه در سن 20 تا 35 سال شایع است و معمولا درد ایجاد نمی کند .تشخیص آن با تورم بیضه بوده و توسط سونو گرافی و آزمایش خونی تایید می شود . امروزه درمان این سرطان پیشرفت زیادی کرده است .

9- فتق ( هرنی) :

که در اثر شلی عضلات ایجاد شده و روده ها از میان عضلات به زیر پوست راه پیدا می کنند و درد با حرکت کردن و زور زدن بیشتر می شود .درمان فتق ( هرنی ) جراحی در سریعترین زمان ممکن است تا از شرایط اورژانس و سیاه شدن روده ها اجتناب شود .

10- تحریک جنسی بدون انزال :

به علت تجمع اسپرم و عدم خروج آن صورت می گیرد و در ظرف مدت کوتاهی بهبود میابد .

11- کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) :

درمان کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) در صورت بزرگ بودن بیش از حد برداشت جراحی است .

 • کدام موارد درد بیضه نیاز به مراجعه اورژانس دارند ؟

درد بیضه ای که به صورت ناگهانی و بدون سابقه ضربه و عفونت و مخصوصاً در سنین زیر 20 سال شروع شود ، به علت پیچش یا چرخش بیضه (تورشن) بوده و نیاز به مراجعه اورژانس به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) دارد .در صورتی که بیش از 4 تا 6 ساعت از شروع درد بیضه گذشته باشد آسیب جدی به بیضه وارد می شود و باعث سیاه شدن و از بین رفتن کامل بیضه می شود .

 

بخوانید : فتق چیست؟

 

 • چه عواملی باعث پیچش یا چرخش بیضه می شود ؟

 1. ضربه
 2. هر حرکت ناگهانی مثل پریدن
 3. حرکات سریع بدن که در مراحلی از خواب روی می دهد .

 

 • درمان پیچش یا چرخش (Torsion) بیضه :

تنها درمان پیچش یا چرخش (Torsion) بیضه ، عمل جراحی اورژانس برطرف کردن آنست که در نیم ساعت و به صورت سرپایی انجام می شود.

محل عمل نیز معمولاً ردی از خود به جا نمی گذارد.

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما