اندازه طبیعی آلت تناسلی

در این مقاله می خوانید :

زمان مطالعه: 5 دقیقه

کوچکی آلت تناسلی مردان و روش های درمان یکی از موارد بسیار زیاد مراجعات به اینجانب است. 30 درصد افراد جامعه، آلت تناسلی خود را کوچک تصور می کنند و اعتماد به نفس پایین در رابطه جنسی به خاطر این تصور دارند.

15 درصد این افراد از کم بودن قطر آلت و 40 درصد از کوچک بودن آلت تناسلی و 45 درصد از هر دو مشکل خود شاکی هستند .

 • طول آلت تناسلی طبیعی چقدر است؟

طول آلت تناسلی در حالت شل حدود 8-10.5 سانتی متر و در حالت نعوظ و سفتی 12-15.5 سانتی متر است. اندازه طبیعی آلت تناسلی در سنین مختلف در این جدول آورده شده است :

 

متوسط طول طبیعی آلت مردان در حالت کشیده با دست (بر حسب سانتی متر)

سن

اندازه آلت تناسلی

جنین 30 هفته

1/5

جنین 34 هفته

1/5

نوزاد

1/5

کودک 6 ماهه

1/9

کودک یک ساله

2/3

کودک 2 ساله

2/6

کودک 3 ساله

2/9

کودک 4 ساله

3/3

کودک 5 ساله

3/5

کودک 6 ساله

3/8

کودک 7 ساله

3/9

کودک 8 ساله

3/7

کودک 9 ساله

3/8

کودک 10 ساله

3/8

بالغین

9/3

 

اگر در فرد بالغ اندازه آلت تناسلی در حالت شل کمتر از 4 سانتی متر و در حالت نعوظ کمتر از 7 سانتی متر باشد، نشان دهنده کوچکی آلت تناسلی است و اختلال جدی در نزدیکی و رابطه جنسی ایجاد می کند .

 • آیا طول آلت تناسلی روی رابطه جنسی تأثیر گذار است؟

به عبارت دیگر آیا هر چقدر طول آلت تناسلی بزرگتر باشد، رابطه جنسی بهتر خواهد شد؟ بسیاری از افراد بر این باور هستند که هر چقدر طول آلت تناسلی آنها بزرگتر باشد، رابطه جنسی آنها بهتر خواهد بود ولی این تصور اشتباه است و آنچه در رابطه جنسی تأثیر گذار است رفتار و احساس متقابل بین زوجین است .

 

بخوانید : درمان تبخال تناسلی

 • چرخه رابطه جنسی نرمال چگونه است؟

انجام رابطه جنسی چرخه مشخصی در مردان و زنان دارد. رابطه جنسی در مردان شامل 5 مرحله است :

 1. مرحله بر انگیختگی ( ارکشن )
 2. مرحله تداوم تحریک
 3. مرحله ارضا ( ارگاسم )
 4. مرحله شل شدن آلت
 5. مرحله تحریک ناپذیری

در مرحله تحریک ناپذیری، مرد نمی تواند دوباره چرخه جدید فعالیت جنسی را شروع کند. این مرحله از چند دقیقه تا چند ساعت و یا حتی چند روز در افراد مختلف ،متفاوت است و مدت زمان آن با سن رابطه مستقیمی دارد بطوری که هر چقدر سن بیشتر باشد، این مرحله طولانی تر می شود .

 • رابطه زناشویی موفقچرخه رابطه جنسی زنان چگونه است؟

 1. مرحله برانگیختگی
 2. مرحله تداوم تحریک
 3. مرحله ارضا ( ارگاسم )
 4. مرحله شل شدن

 

بخوانید : سریعترین درمان زگیل تناسلی

 

در زنان مرحله تحریک ناپذیری وجود ندارد و در شرایط مناسب، خانمها در رابطه جنسی می توانند چند بار ارگاسم یا ارضا شوند. با توجه به اینکه طول واژن در خانم ها در حالت بر انگیختگی به حدود 10  سانتی متر می رسد و تنها یک سوم از طول خارجی واژن در تحریک جنسی نقش دارد، در می یابیم که هر مرد با  طول آلت تناسلی بالای 10 سانتی متر هم می تواند فرد مقابل را به ارگاسم برساند.

 • چه عواملی روی اندازه آلت تناسلی تأثیر دارند ؟

آلت تناسلی در مردان مختلف، بر اساس نژاد و ژنتیک افراد طولهای مختلفی دارد .مردان ایرانی در منطقه ای هستند که اندازه آلت تناسلی، طبیعی است و همراه کشورهای ترکیه ، عراق ، کانادا طول آلت تناسلی 13-15 سانتی متر دارند. کشورهایی که بزرگترین آلت تناسلی را دارند شامل: سودان، کلمبیا و بولیوی که 16 -18 سانتی متر سایز دارند. جالب است بدانید کوچکترین طول آلت تناسلی مربوط به چین و هند است با طول 9.5-11.5 سانتی متر.

 • روند رشد آلت تناسلی مرد در بلوغ چگونه است ؟

در طی بلوغ اندازه و طول آلت تناسلی تغییر می کند . رشد و بزرگ شدن آلت تناسلی بین 10 -14 سالگی شروع می شود. ابتدا بیضه ها شروع به بزرگ شدن می کنند و سپس رشد موهای تناسلی شروع می شود. بعد آلت تناسلی بزرگ شده و قطر آن زیاد می شود.

یک فرد جهت آگاهی از اندازه قطعی آلت تناسلی باید یک تا دو سال بعد از توقف رشد قدی صبر کرده و سپس اندازه گیری نماید .

 • آیا ابعاد بدن فرد یا وزن فرد روی اندازه آلت تناسلی مؤثر است ؟

چاقی بدن و ابعاد آن از این نظر روی طول آلت تناسلی اثر دارد که مقداری از طول آن در بین چربی های بدن مخفی می ماند و باعث می شود آلت تناسلی به صورت کاذب کوچک دیده می شود که با کاهش وزن، طول آلت بهتر دیده می شود. بنابراین توصیه اول اینجانب به این افراد، کاهش وزن و انجام ورزش است .

 • درمان کوچکی آلت تناسلی چیست ؟

تشخیص به موقع و زودتر کوچکی آلت تناسلی بسیار مهم است چرا که با درمان مناسب در سنین پایینتر به صورت بهتر و بدون انجام عمل جراحی سنگین، کوچکی آلت تناسلی بهبود می یابد .

 • درمان کوچکی آلت تناسلی  در کودکان و نوجوانان :

در نوجوانان که هنوز رشد قدی در آنها متوقف نشده و یا در فاصله یک تا دو سال از توقف آن، می توان از داروها و پمادهای مخصوص استفاده کرد که کوچکی آلت تناسلی را جبران نماید. این پمادها به صورت هفته ای دو بار و بدون ایجاد عوارض جانبی استفاده می شود.

 

بخوانید : علت وجود خون در منی

 

 • آیا دستگاه های افزاینده طول آلت تناسلی واقعا مفید هستند ؟

سوالی که با توجه به تبلیغات وسیع ماهواره ای روی اثرات اعجاب انگیز این دستگاه ها، بسیار پرسیده می شود اینست که این ابزار چطور و چقدر روی طول آلت تناسلی تاثیر گذار هستند. واقعیت اینست که این ابزار و دستگاه کشنده آلت تناسلی در برخی موارد هیچ تاثیری ندارد ولی در برخی افراد تنها یک سانتی متر به طول آن اضافه می کند .

دستگاه افزاینده طول آلت

 • آیا دارو در بزرگ کردن آلت تناسلی نقش دارند ؟

در خصوص داروهایی که در افزایش طول آلت تناسلی تبلیغ می شوند، باید عرض کنم که هیچ کدام از این داروها که تبلیغ بسیار زیادی هم می کنند تأثیر ثابت شده روی افزایش طول آلت ندارند .

 • آیا استفاده از حرکات کششی در افزایش طول آلت تناسلی تأثیر دارد؟

استفاده از تکنیک های کششی مثل تکنیک بنیمور می تواند در افزایش طول آلت به میزان حداکثر یک سانتی متر مؤثر باشد. این حرکات بدین صورت است که ابتدا آلت تناسلی را داخل حوله گرم پیچیده می شود و سپس بمدت 5 دقیقه آلت تناسلی در حال کشش به جلو نگه داشته می شود. سپس آلت را شل کرده و بمدت 30 بار به هر طرف چرخانده می شود. این تمرین روزی چند بار قابل انجام است. نتیجه این تکنیک طی یک تا شش ماه خود را نشان می دهد.

 • روش های جراحی افزایش طول آلت :

یکی از روش های جراحی جهت افزایش طول آلت استفاده از روش جراحی پلاستیک z است که با این روش حدود 3-5 سانتی متر به طول آن اضافه می شود. با یک برش در زیر شکم و آزاد کردن لیگامان آویزان کننده آلت و برداشت چربی روی استخوان عانه 3-5 سانتی متر اضافه می شود.

 • روش جراحی افزایش قطر آلت تناسلی :

اگر قطر آلت تناسلی کم باشد، می توان این عمل را انجام داد که با جدا کردن فلپی با پایه عروقی و پیچیدن آن به دور آلت انجام می شود. می توان از تزریق چربی یا سیلیکون به زیر پوست جهت افزایش قطر آلت تناسلی استفاده کرد .

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

 

 

۱۶ دیدگاه در “کوچکی آلت تناسلی

 1. سلام آقای دکتر پسری ۱۸ ساله هستم
  چاقی مفرط دارم آلتم ۱۵ سانت طول و ۱۲سانت قطر دارد اگر وزن کم کنم آلتم عرض و طولش یا قطرش بیشتر می شود

 2. سلام آقای دکتر
  آلت من اندازش۱۶ سانته قطرشم ۱۳/۵ سانته ولی مشکلی که دارم اینه که سر آلتم خیلی کوچیکه ینی نسبت به تنه ش کوچکتره خیلی به چشم میزنه
  از ابتدای الت تا میرسه به قسمتی که ختنه شده طبیعیه ولی به محض اینکه میرسه به اون قسمت خیلی کوچک میشه گفتم ببینم مشکل حادیه برای درمانش باید چیکار کنم ؟

 3. سلام اقای دکتر الت تناسلی من هم از نظر قدی و عرض خیلی کوچیکه در حد ۱۰ و عرض ۳ اگه بخوام عمل کنم هم تزریق چربی و برای قد حدودا چقدر هزینه میبره و بعد غمل باید چند روز تو باید بخوابم

 4. سلام اقای دکتر خسته نباشین میخواستم آلاتم روحدود۵ سانت بزرگتر کنم وکمی کلفتر چقدر برام هزینه برمیداره چون وضع مالیم خوب نیست میخواستم ببینم در توانم باشه بیام انجام بدین برام ممنون میشم بهمون اطلاع بدین

 5. سلام اقای دکتر وقت بخیر پسر من ۷ سالشه و تاحدودی چاق هستش و مشکل الت پنهان داره .توی شهرمون پیش متخصص بردمش برای رفع مشکل و رفع نگرانی ما یک امپول تستسترون با دوز یک چهارم تجویز کردن توی عوارض تستسترون سرچ کردم دیدم میگن باعت توقع رشد قدی میشه به نظرتون چکار کنیم
  ممنون میشم مارو از نگرانی دربیارین

 6. اقای دکتر باسلام خسته نباشید
  من مشکل کوچکی آلت دارم که طول آن۱۱سانتیمتراست وقطرآن هم خیلی کوچک است..این مسئله ضربه زیادی به من وزندگی ام زده..
  ایا راهی برای افزایش طول وقطر آلت وجودداردترجیحابدون عمل جراحی؟؟
  ایاباعمل کردن مشکل برطرف میشود و مشکلات دیگری بوجود نمی اورد؟؟
  باتشکراز شما..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما