کجی آلت تناسلی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

انحنای آلت جنسی مردانه و کجی آلت مشکل شایعی می باشد. در بسیاری از موارد ممکن است مشکلات متعددی ایجاد نماید و باعث اختلالات روحی و طلاق گردد. بهتر است قبل از اینکه راجع به این بیماری صحبت شود راجع به مکانیسم نعوظ و سفت شدن آلت صحبت کنیم.

 • مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت:

ساختار آلت تناسلی مرد متشکل از عروق و اعصاب، دو جسم استوانه ای غاری و یک جسم استوانه ای اسفنجی که در پایین و بین این دو قرار می گیرد. هنگام تحریک جنسی ،خون از طریق شریان وارد استوانه های غاری شده و آلت تناسلی دچار ارکشن یا سفتی می شود .

کجی آلت یا انحنای آلت جنسی زمانی ایجاد می شود که قسمتهایی از بافتهای قابل انبساط آلت جنسی قادر به اتساع نباشد و در هنگام نعوظ ،آلت تناسلی مرد به همان طرف کج می شود. هر چقدر بافت فیبری بیشتر باشد، درجه انحراف بیشتر است .

 • انواع کجی آلت تناسلی مردانه چگونه است ؟

 1. نوع اولیه یا مادرزادی این نوع شایع است و 10 درصد موارد را شامل می شود .
 2. نوع اکتسابی که بیشتر به دنبال پلاک پیرونی است.

 

بخوانید : شکستگی آلت تناسلی

 • علایم پلاک پیرونی کدام است ؟

  1. احساس سفتی در تنه آلت تناسلی
  2. درد آلت تناسلی که در موقع نعوظ و سفتی آلت تشدید شده و افت میل جنسی می دهد .
  3. خمیدگی یا انحنای آلت که اگر زاویه آن بیش از 30 درجه باشد ، اختلال در نزدیکی یا دخول ایجاد می کند .

  کجی آلت

  • آیا شکستگی آلت تناسلی می تواند باعث انحنای آلت شود ؟

  هر گونه ضربه یا آسیب یا شکستگی آلت ،باعث خروج خون و تشکیل فیبروز و ایجاد ناحیه سفت در آلت می کند که در نهایت کجی آلت می دهد .

  به دنبال رابطه جنسی خشن یا استفاده از دستگاههایی مثل وکیوم ،شکستگیهای ریزی در آلت تناسلی ایجاد شده که به سادگی بهبود می یابد و زمانی که بهبود می یابد ، انحراف آلت می دهند .

  • شایعترین بیماریهایی که همراه کجی آلت ( پلاک پیرونی ) دیده می شوند ؟

  دیابت ،بالا بودن فشار خون ،اختلال چربی ،گرفتگی عروق ،اختلال نعوظ ،سیگار ،الکل .

  • درمان کجی آلت تناسلی چیست؟

  الف- درمان غیر جراحی  آلت تناسلی :

  درمان غیر جراحی در بیمارانی توصیه می شود که در مراحل اولیه و در فاز حاد بیماری  هستند . این داروها شامل انواع خوراکی و تزریقی می باشد .درمانهای غیر جراحی می توانند نعوظ دردناک را اصلاح کنند ولی تصحیح واقعی  انحراف آلت فقط در روش جراحی امکان پذیر است .

  درمان های خوراکی جهت تصحیح انحنای آلت شامل ویتامین E،تاموکسی فیلین ،کلشی سین می باشد. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل، کلاژن می باشد.

  ب- درمان جراحی :

  هدف  از جراحی ،تصحیح انحنای آلت تناسلی و ایجاد مقاربت و رابطه جنـسی مطلوب است. روش های جراحی متعددی وجود دارند که بسته به شرایط بیمار متفاوت است.

  کجی آلت

  • آیا هر بیمار با انحراف آلت نیاز به جراحی دارد؟

  نکته مهم اینست که چه افرادی واقعاً نیاز به جراحی اصلاح کجی آلت دارند . توصیه اکید بنده به تمام افراد اینست که به جز در مواقع ضروری و لازم به لحاظ حساسیت ویژه این عضو از انجام دستکاری روی آلت تناسلی در مواقع خفیف به شدت اجتناب نمایند .عمل جراحی بهتر است فقط در این بیماران انجام شود :

  1. اگر میزان انحنای آلت یا کجی آلت بیش از 30 درجه باشد .

  2. اگر کجی آلت باعث اختلال در نزدیکی یا ایجاد مقاربت دردناک نماید.

   

  بخوانید : کوچکی آلت تناسلی

   

  نحوه عمل جراحی اصلاح کجی آلت تناسلی چگونه است ؟

  این عمل به صورت سرپایی و با بی حسی کمری و بدون بیهوشی عمومی انجام می شود . به دو روش می توان جراحی کجی آلت تناسلی را انجام داد.

  1. روش افزاینده طول آلت تناسلی
  2. روش کاهنده طول آلت تناسلی

  البته بنده توصیه به روش افزاینده  طول آلت تناسلی دارم که با استفاده از گرفت و بافتهای دیگر بدن انجام می شود و بیمار بعد از چند روز می تواند نزدیکی داشته باشد .

  • مزیت روش جراحی نسبت به درمانهای دارویی در اصلاح کجی آلت چیست ؟

  در روش دارویی اصلاح کامل کجی امکان پذیر نیست و تنها می توان درد بیمار را تسکین دهیم ولی با روشهای جراحی می توان کجی آلت را تصحیح کنیم و نتیجه مطلوب حاصل می شود .

  • آیا کجی آلت تناسلی می تواند باعث معافیت سربازی شود ؟

  خیر ولی دسته ای از بیماری های مربوط به آلت تناسلی که می توانند معافیت سربازی بدهند شامل اپیسپادیازیس یا تخلیه ادرار به جای مسیر به پایین وجلو به سمت بالا باشد یا هیپوسپادیازیس که برعکس اپیسپادیازیس بوده و مجرای ادراری در محلی زودتر به بیرون خالی می شود یا تنگی مجرای ادراری که به صورت نازک شدن جریان ادرار و سختی خروج ادرار مشخص می شود .

  دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

   

  آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  صفحه اصلی
  تماس با ما
  ویزیت آنلاین
  رزرو آنلاین
  نظرات شما