سوزش ادرار
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سوزش ادرار ( دیزوری = dysuria ) به احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن گفته می شود. سوزش ادرار مسئله شایعی بوده و بسیاری از بیمارانی که به اینجانب مراجعه می کنند این مشکل را ذکر می کنند.

نکته مهم اینست که سوزش ادرار علامتی از یک بیماری است و به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود . بنابراین حتماً باید به دنبال تشخیص علت و رفع آن باشیم .

 • علل سوزش ادرار :

علل آن می تواند از یک عفونت ساده ادراری تا بیماریهای جدی مثل سرطان مثانه یا کانسر مثانه متفاوت باشد . عوامل زیر از علل آن می باشد :

 1. عفونت ادراری
 2. مقاربت جنسی
 3. بعد از یایسگی 
 4. سرطان مثانه ( کانسر مثانه )
 5. بیماریهای مقاربتی
 6. سیتیت بینابینی 
 7. برگشت ادراری
 8. بزرگی پروستات
 9. سنگ در سیستم ادراری
 10. عوامل غذایی
 • چگونه عفونت ادرار، سوزش ادرار ایجاد می کند ؟

1- عفونت مثانه :

عفونت مثانه در خانمها شایع است و همراه سوزش علایم دیگر مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل آن وجود دارد . با یک دوره آنتی بیوتیک تراپی کوتاه مدت این مشکل رفع می شود .

عفونت مثانه2- عفونت پروستات :

در مردان جوان شایع است و همراه علایم دیگر مثل تب و لرز ، ضعیف شدن جریان ادرار ،درد اندام ها ، تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل ادرار وجود دارد . در این موارد نیاز به انجام آزمایش و کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و یک ماه آنتی بیوتیک دارند .

3- عفونت کلیه :

نسبت به موارد عفونت مثانه و عفونت پروستات ،علایم شدیدتر است . درد پهلو همراه تب و لرز و علائم ادراری مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل وجود دارد .در این موارد نیاز به انجام آزمایش ادرار ، کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و آنتی بیوتیک وریدی دارند .بهتر است توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) ویزیت شوند .

 

بخوانید : تنگی مجرای ادراری

 

 • آیا یائسگی باعث سوزش ادرار می شود ؟

با افزایش سن در خانمها ( یائسگی ) به علت تغییرات هورمونی و کاهش سطح مخاطی مجاری ادراری ، فرد حین ادرار کردن دچار سوزش ادرار می شود که ارتباطی با عفونت ادراری ندارد و معمولاً با بی اختیاری ادراری نیز همراه است . با تجویز داروهای هورمونی موضعی این نوع بیماری نیز درمان می شود .

 • در سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) چگونه ایجاد می کند ؟

ممکن است در برخی موارد و به ویژه در سن بالا ، اولین علامت سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) سوزش ادرار باشد . معمولاً این افراد سابقه مصرف سیگار نیز دارند . بنابراین حتماً در افراد مشکوک به سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) حتماً لازم است ارزیابی کامل و یا سیستوسکوپی در موارد لزوم توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) انجام شود .

 • مقاربت جنسی ( رابطه جنسی ) با سوزش ادرار چه ارتباطی دارد ؟

بعد از انجام رابطه جنسی ( سکس ) و مقاربت جنسی ( نزدیکی ) مخصوصاً خانمها دچار سوزش ادرار می شوند که معمولاً ظرف یک تا دو روز و با مصرف مایعات درمان می شوند .

 • آیا این بیماری با بیماریهای مقاربتی جنسی منتقل می شوند ؟

برخی بیماریهای منتقله از طریق جنسی مثل سوزاک و کلامیدیا باعث ایجاد سوزش ادرار در هر دو جنس مردان و خانمها می شوند . علائم ادراری دیگر شامل خروج ترشح چرک از مجرای ادراری است که نیاز به درمان آنتی بیوتیک مناسب دارند .

 • سوزاکبرگشت ادرار چه ارتباطی با سوزش ادرار دارد ؟

یکی از علائم برگشت ادرار به ویژه در دختر بچه ها می تواند باشد که همراه علایم دیگر مثل تب و لرز ، بی اشتهایی ، عدم وزن گرفتن بچه و عدم توانایی شیر خوردن می باشد . بی اختیاری ادراری نیز همراه برگشت ادراری دیده می شود .با مراجعه به متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) درمان مناسب صورت می گیرد .

 • آیا با رژیم غذایی ارتباط دارند؟

برخی مواد غذایی مثل قهوه ،چای ،غذاهای اسیدی، فرآورده های بهداشتی ، غذاهای پر ادویه ،سیر ، پیاز باعث سوزش ادرار می شوند .

 

بخوانید : درمان بی اختیاری ادراری در خانمها

 

 • درمان سوزش ادرار چیست ؟

 1. مصرف زیاد مایعات : فرد روزانه باید حداقل 8 لیوان آب مصرف نماید .
 2. تغییر رژیم غذایی : اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده لازم است .
 3. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی
 4. عوض کردن لباس زیر مرطوب از رشد باکتریها جلوگیری می کند .
 5. مصرف آنتی بیوتیک مناسب در زمان عفونت ادرار

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما