نوبت دهی آنلاین

نوبت دهی آنلاین

تماس با پزشک

ویزیت آنلاین
میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

سوزش ادرار

سوزش ادرار

سوزش ادرار ( دیزوری = dysuria ) به احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن گفته می شود. سوزش ادرار مسئله شایعی بوده و بسیاری از بیمارانی که به اینجانب مراجعه می کنند این مشکل را ذکر می کنند.

نکته مهم اینست که سوزش ادرار علامتی از یک بیماری است و به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود . بنابراین حتماً باید به دنبال تشخیص علت و رفع آن باشیم .

 • علل سوزش ادرار :

علل آن می تواند از یک عفونت ساده ادراری تا بیماریهای جدی مثل سرطان مثانه یا کانسر مثانه متفاوت باشد . عوامل زیر از علل آن می باشد :

 1. عفونت ادراری
 2. مقاربت جنسی
 3. بعد از یایسگی 
 4. سرطان مثانه ( کانسر مثانه )
 5. بیماریهای مقاربتی
 6. سیتیت بینابینی 
 7. برگشت ادراری
 8. بزرگی پروستات
 9. سنگ در سیستم ادراری
 10. عوامل غذایی
 • چگونه عفونت ادرار، سوزش ادرار ایجاد می کند ؟

۱- عفونت مثانه :

عفونت مثانه در خانمها شایع است و همراه سوزش علایم دیگر مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل آن وجود دارد . با یک دوره آنتی بیوتیک تراپی کوتاه مدت این مشکل رفع می شود .

عفونت مثانه۲- عفونت پروستات :

در مردان جوان شایع است و همراه علایم دیگر مثل تب و لرز ، ضعیف شدن جریان ادرار ،درد اندام ها ، تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل ادرار وجود دارد . در این موارد نیاز به انجام آزمایش و کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و یک ماه آنتی بیوتیک دارند .

۳- عفونت کلیه :

نسبت به موارد عفونت مثانه و عفونت پروستات ،علایم شدیدتر است . درد پهلو همراه تب و لرز و علائم ادراری مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل وجود دارد .در این موارد نیاز به انجام آزمایش ادرار ، کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و آنتی بیوتیک وریدی دارند .بهتر است توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) ویزیت شوند .

 

بخوانید : تنگی مجرای ادراری

 

 • آیا یائسگی باعث سوزش ادرار می شود ؟

با افزایش سن در خانمها ( یائسگی ) به علت تغییرات هورمونی و کاهش سطح مخاطی مجاری ادراری ، فرد حین ادرار کردن دچار سوزش ادرار می شود که ارتباطی با عفونت ادراری ندارد و معمولاً با بی اختیاری ادراری نیز همراه است . با تجویز داروهای هورمونی موضعی این نوع بیماری نیز درمان می شود .

 • در سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) چگونه ایجاد می کند ؟

ممکن است در برخی موارد و به ویژه در سن بالا ، اولین علامت سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) سوزش ادرار باشد . معمولاً این افراد سابقه مصرف سیگار نیز دارند . بنابراین حتماً در افراد مشکوک به سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) حتماً لازم است ارزیابی کامل و یا سیستوسکوپی در موارد لزوم توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) انجام شود .

 • مقاربت جنسی ( رابطه جنسی ) با سوزش ادرار چه ارتباطی دارد ؟

بعد از انجام رابطه جنسی ( سکس ) و مقاربت جنسی ( نزدیکی ) مخصوصاً خانمها دچار سوزش ادرار می شوند که معمولاً ظرف یک تا دو روز و با مصرف مایعات درمان می شوند .

 • آیا این بیماری با بیماریهای مقاربتی جنسی منتقل می شوند ؟

برخی بیماریهای منتقله از طریق جنسی مثل سوزاک و کلامیدیا باعث ایجاد سوزش ادرار در هر دو جنس مردان و خانمها می شوند . علائم ادراری دیگر شامل خروج ترشح چرک از مجرای ادراری است که نیاز به درمان آنتی بیوتیک مناسب دارند .

 • سوزاکبرگشت ادرار چه ارتباطی با سوزش ادرار دارد ؟

یکی از علائم برگشت ادرار به ویژه در دختر بچه ها می تواند باشد که همراه علایم دیگر مثل تب و لرز ، بی اشتهایی ، عدم وزن گرفتن بچه و عدم توانایی شیر خوردن می باشد . بی اختیاری ادراری نیز همراه برگشت ادراری دیده می شود .با مراجعه به متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست ) و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) درمان مناسب صورت می گیرد .

 • آیا با رژیم غذایی ارتباط دارند؟

برخی مواد غذایی مثل قهوه ،چای ،غذاهای اسیدی، فرآورده های بهداشتی ، غذاهای پر ادویه ،سیر ، پیاز باعث سوزش ادرار می شوند .

 

بخوانید : درمان بی اختیاری ادراری در خانمها

 

 • درمان سوزش ادرار چیست ؟

 1. مصرف زیاد مایعات : فرد روزانه باید حداقل ۸ لیوان آب مصرف نماید .
 2. تغییر رژیم غذایی : اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده لازم است .
 3. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی
 4. عوض کردن لباس زیر مرطوب از رشد باکتریها جلوگیری می کند .
 5. مصرف آنتی بیوتیک مناسب در زمان عفونت ادرار

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

 

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید