رابطه جنسی با دبل جی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از سوالات بیماران بعد از گذاشتن لوله دبل جی داشتن رابطه جنسی با لوله دبل جی هست که چه زمانی امکان این عمل وجود دارد، سوند دبل جی Double-J  یا استنت حالب، نوعی وسیله لوله‌ای اورولوژیک است با طول حدودی ٢٠ سانتیمتر که به دلیل خمی که در دو انتها دارند به آن ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می‌شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می‌شود. دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب مجرای بین کلیه و مثانه ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری و عملکرد لوله دبل جی

لوله دبل جی (DJ) به وسیله سیستوسکوپ آندوسکوپی از طریق مجرای ادراری کار گذاشته می شود، حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی‌شود و تعبیه آن کاملاً به وسیله آندوسکوپی و از طریق مجرا است. عملکرد این استنت به گونه ای است که حالب را باز نگه می‌دارد تا سنگ‌ها و یا بقایای آنها بتوانند بدون آسیب رساندن به حالب و با راحتی بیشتری عبور کنند. از طرف دیگر، چون جراحی سنگ کلیه ممکن است سبب آسیب به مجرای حالب و در نتیجه تورم و تنگ ‌شدن آن شود، دبل جی کار گذاشته می شود تا این مجرا را باز نگه داشته و ادرار و سنگ‌ها را به راحتی عبور دهد.

دبل جی از طریق مجرای ادرار و به وسیله پزشک متخصص اورولوژیست کار گذاشته می‌شود و پس از مدتی برداشته می‌شود. در طول زمانی که استنت دارید و در حال نقاهت جراحی سنگ کلیه هستید، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید.

لوله دبل جی برای چه کسانی کارگذاری می شود

با توجه به نوع بروز آن در افراد مختلف لوله دبل جی پس از تشخیص پزشک متخصص برای افراد زیر تجویز می شود:

 • پس از جراحی تنگی حالب و جراحی رفع انسداد حالب
 • خانم‌های بارداری که در جریان بارداری به علت اثر فشاری رحم روی حالب، دچار تنگی حالب شده‌اند
 • در مواردی که حالب به علل داخلی (سنگ، یا التهاب/تومور) و یا خارجی (توده‌های موجود در فضای شکمی) دچار تنگی شده است
 • پس از جراحی سنگ شکن درون اندامی (TUL) جهت باز نگه داشتن حالب و کمک به خروج خرده سنگ‌ها
 • در جریان سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) هرگاه که حجم سنگ زیاد باشد (بیش از ١٢ میلیمتر) یا شک به تنگی و انسداد در مسیر باشد
 • بیماران با یک کلیه حتماً قبل از سنگ شکن نیاز به گذاشتن سوند Dj دارند (با هر اندازه سنگ)
 • نقص‌های مادرزادی دیواره حالب که موجب کاهش جریان ادرار می‌شوند
 • تنگی آناتومیک

بخوانید : روش های دفع سنگ کلیه

 

مراقبت های لازم بعد از قرار دادن لوله دبل جی و داشتن رابطه جنسی

جهت بهبود زودتر ،پس از قرار دادن لوله دبل جی میبایست به موارد زیر توجه کرد:

 • مصرف ۶ تا ۸ لیوان آب در منزل
 • ادرار خود را نگه ندارید و در طول شبانه روز مرتب ادرار داشته باشید
 • از فعالیت شدید و سنگین تا زمانی که پزشک به شما اجازه دهد پرهیز کنید
 • شما می توانید روابط جنسی خود را برقرار کنید.اما توجه داشته باشید که ممکن است در حین ایجاد رابطه احساس سوزش داشته باشید و گاهی همراه با خونریزی خفیف باشد که پس از مدتی برطرف خواهد شد ، در کل باید دانست داشتن رابطه جنسی با لوله دبل جی بلامانع می باشد
 • ممکن است ادرار شما خونی باشد که با مصرف مایعات بهبود می یابد. ادرار خونی تا دو هفته بعد از جراحی طبیعی است.

در صورت تعبیه دبل جی لوله حالبی که قابل دیدن نیست، ۳ تا ۶ هفته در بدن می تواند باقی بماند و گاهی با نظر پزشک حتی تا ۳ ماه گاهی بیمار دچار تکرر ادرار، سوزش ادرار و خون در ادرار می شود که به مرور زمان با مصرف مایعات بیشتر بهبود می یابد و حتماً بیمار باید برای خروج لوله دبل جی پیگیری نماید. در غیر این صورت دبل جی باعث عفونت یا تشکیل مجدد سنگ می شود.

 

هفته اول بعد ازکارگذاری لوله دبل جی جهت بهبود زودتر ، مایعات کافی بنوشید و رابطه ی جنسی  برقرار نکنید تا از ایجاد خونریزی و عفونت ادراری جلوگیری نمایید ، در صورت بروز تب و لرز، خون بسیار شدید و غلیظ در ادرار و یا قطع ادرار فوراً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص اورولوژی ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما