نوبت دهی آنلاین

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه

یکی از زجرآورترین دردها ، درد سنگ کلیه است به طوری که درد معادل زایمان و در برخی موارد شدیدتر از درد زایمان است . مبتلایان سنگ کلیه همواره به دنبال راهی هستند که بتوانند از این مشکل خلاص شوند یا دست کم روش‌هایی غیر دارویی را جستجو می‌کنند که بتواند درد آن را تسکین دهد.

 

 • علایم درد سنگ کلیه کدام است ؟

سنگ کلیه می تواند بدون علامت باشد تا زمانی که کلیه را از کار بیندازد. یعنی ممکن است کلیه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهایت روزی کلیه را نارسا کند. اما یکی از مهم ترین علائم سنگ کلیه ،درد است.

این درد معمولاً شب ها شروع می شود و فرد را از خواب بیدار می کند. در واقع درد شدید و غیرقابل تحمل است. یکی دیگر از علائم سنگ، تغییر رنگ ادرار به صورت خونی یا رنگ چای شدن است. درد آن معمولاً همراه با تهوع و استفراغ است . بعضی از بیماران، با علامت عفونت مراجعه می کنند. در این موارد، سنگ کلیه جزو اورژانس های پزشکی است و باید فوراً به آن رسیدگی شود.

 • دارو جهت رفع درد

بهترین دارو که جواب سریع در زمان درد سنگ کلیه ایجاد کند ، استفاده از شیاف دیکلوفناک یا ایندومتاسین است . از مسکنهای دیگر مثل استامینوفن یا ژلوفن یا سلکسیب و … میشه استفاده کرد .در موارد خیلی شدید مراجعه به اورژانس و تزریق آمپول پتیدین یا مورفین لازم است .

 • علت تشکیل سنگ کلیه چیست ؟

وقتی غلظت مواد در ادرار زیاد شود، زمینه تشکیل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود. وقتی هم که این هسته اولیه ایجاد شد، سایر مواد دور این هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود. بنابراین مشخص است که مصرف مایعات باید زیاد باشد تا سنگ سازی صورت نگیرد .

 • چگونگی دفع سنگ کلیه :

در هر فردی که با درد مراجعه به متخصص اورولوژی یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری می نماید ، بهتر است سونوگرافی کلیه ها و مثانه یا سی تی اسکن شکم و لگن انجام شود . بر اساس اندازه سنگ کلیه و محل سنگ کلیه می توان درباره دفع آن نظر داد .

 • دفع سنگ کلیه ۲ میلی متری و شن ریزه

سنگ کلیه ۲ میلی متری و شن ریزه حدود ۸۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .

 • دفع سنگ ۳ میلی متری

سنگ ۳ میلی متری حدود ۸۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .

 • دفع کردن سنگ ۴ میلی متری

سنگ کلیه ۴ میلی متری حدود ۸۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .

 • دفع کردن سنگ ۵ میلی متری

سنگ کلیه ۵ میلی متری حدود ۵۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .در صورت ایجاد درد بهتر است سنگ شکنی برون اندامی انجام شود .

 

بخوانید : درد پهلو

 

 • دفع کردن سنگ ۶ میلی متری

سنگ کلیه ۶ میلی متری  حدود ۵۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .در صورت ایجاد درد بهتر است سنگ شکنی برون اندامی انجام شود .

 • دفع کردن سنگ ۷ میلی متری

سنگ ۷ میلی متری  با احتمال کمتر و حدود ۲۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .جهت دفع این سنگ نیاز به سنگ شکنی برون اندامی است .

 • دفع کردن سنگ کلیه ۸ میلی متری

سنگ کلیه ۸ میلی متری  با احتمال کمتر و حدود ۲۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .جهت دفع این سنگ نیاز به سنگ شکنی برون اندامی است .

 • دفع سنگ ۹ میلی متری

سنگ کلیه ۹ میلی متری  با احتمال کمتر و حدود ۱۰ درصد موارد با خوردن مایعات فراوان و تحرک و مصرف مسکن دفع می شود .جهت دفع این سنگ نیاز به سنگ شکنی برون اندامی است .

 • دفع سنگ ۱۰ میلی متری

سنگ کلیه ۱۰ میلی متری  بندرت دفع می شود .جهت دفع این سنگ نیاز به سنگ شکنی برون اندامی است .

دفع سنگ کلیه

 • دفع سنگ ۱۱ میلی متری

در  سنگ ۱۱ میلی متری اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسها چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر در کالیس تحتانی نباشد ، با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 • دفع سنگ ۱۲ میلی متری

 اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و  به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسها چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر در کالیس تحتانی نباشد ، با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 • دفع سنگ ۱۳ میلی متری

در  سنگ ۱۳ میلی متری اگر سنگ در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسها چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر در کالیس تحتانی نباشد ،با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 • سنگ شکنیدفع سنگ ۱۴ میلی متری

اگر سنگ در قسمت کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسها چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر در کالیس تحتانی نباشد ، با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 

بخوانید : جراحی سنگ کلیه PCNL

 

 • دفع سنگ کلیه ۱۵ میلی متری

اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود. با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسها چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر سنگ در کالیس تحتانی نباشد ، با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 • دفع کردن سنگ کلیه  ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ میلی متری

در این نوع ، علاوه  بر اندازه و جنس سنگ، نیز مهم است . اگر جنس سخت و به اصطلاح از جنس سیستینی باشد ، در هر کالیسی بهترین روش ، انجام جراحی با یک شکاف ۱ سانتی متری به جای عمل جراحی باز و شکاف وسیع است که اصطلاحاً PCNL نامیده می شود .اگر جنس آن سیستینی نباشد و در قسمت کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود .

با این روش که مثل لوله باریک در تمام حفرات یا کالیسهای کلیه چرخیده و سنگ با استفاده از لیزر شکسته می شود .اگر سنگ ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ میلی متر یدر کالیس تحتانی نباشد ، با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی سنگ دفع می شود .

 • دفع سنگ بالای ۲ سانتی متری و شاخ گوزنی

سنگ کلیه بالای ۲ سانتی متری و شاخ گوزنی با هر جنسی باشد و در هر کالیسی باشد ، نیاز به انجام جراحی با یک شکاف ۱ سانتی متری به جای عمل جراحی باز و شکاف وسیع دارد که اصطلاحاً PCNL نامیده می شود و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود .

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید