نوبت دهی آنلاین

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

درمان های جدید در عفونت ادراری

عفونت ادراری

مجاری ادراری راهی است  که  به واسطه آن ادرار تولیدی از کلیه ها به خارج از بدن انتقال داده می شود. ادرار بعد از کلیه ، از لوله های باریکی عبور کرده و در مثانه ذخیره می گردد. زمانیکه مثانه پر می شود، احساس ادرار ایجاد میشود . ادرار از شکافی با نام “مجرای پیشابراه” از بدن  خارج می شود.

 • عفونت ادراری چیست؟

به نوعی از عفونت باکتریایی که بر قسمتی از مجاری ادراری تاثیر می‌گذارد عفونت ادراری (UTI (گفته می‌شود.

زمانی که این عفونت باکتریایی، مجاری ادراری تحتانی را درگیر می‌کند به آن عفونت مثانه (سیستیت ساده) و هنگامی که بر مجاری ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد به آن عفونت کلیه (پیلونفریت) گفته می‌شود.

عفونت ادراری از جمله رایج ترین انواع عفونت ها به شمار میرود . کودکان، نوجوانان، خانم ها و آقایون همه و همه می توانند در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار داشته باشند.

 • چرا عفونت ادراری در خانمها شایعتر است؟

در دوران نوزادی میزان عفونت ادراری در پسرها و دختران برابر است ولی از ۳ سالگی به بعد میزان عفونت ادراری در خانمها بیشتر از مردان است که به این دلایل میتواند باشد :

 1. طول مجرای ادرار در خانم‌ها خیلی کوتاه‌تر از آقایان است.
 2. نزدیک بودن مقعد و واژن به مجرای ادرار در زنان
 • عفونت ادراریچه عواملی باعث افزایش احتمال عفونت ادراری می شوند؟

 1. تماس جنسی: در هر نزدیکی ، حجم بسیار زیادی میکروب وارد مجرای ادرار می شود که اگر خانم به‌ موقع و پس از تماس جنسی ادرار نکند یا حجم مایعاتی که استفاده می‌کند کم باشد، به عفونت ادراری مبتلا خواهدشد.
 2. قطع و وصل جریان ادرار هنگام ادرار کردن: بعضی ها به اشتباه فکر می‌کنند این‌کار برای تقویت عضلات ناحیه لگن مفید است؛ در حالی که قطع کردن جریان ادرار سبب ایجاد خلاء یا مکش در آن ناحیه شده و این خلاء تمام میکروب های بیماری زای اطراف مقعد و واژن را به داخل مجرای ادرار می کشاند و سبب ایجاد عفونت ادراری می شود .
 3. عدم رعایت بهداشت: مهم‌ترین نکته این است که هنگام شست‌وشو و طهارت و حتی خشک کردن،‌ دست یا دستمالی که به ناحیه مقعد کشیده می شود، به سمت جلو نیاید. بنابراین با شستن از جلو به سمت عقب می توان از عفونت ها پیشگیری کرد. همچنین عوض نکردن لباس زیر به‌ طور مرتب و وجود رطوبت و نم در آن سبب ایجاد کلونی‌های میکروبی و قارچی در لباس زیر می شود. سعی کنید لباس زیرتان همیشه خشک باشد.
 4. از بین رفتن باکتری مفید لاکتوباسیل: برخی میکروب‌ها به نام لاکتوباسیل در اطراف واژن زندگی می کنند و محیط اطراف واژن و مجرای ادراری را اسیدی و این منطقه را برای رشد باکتری ها نامناسب می کنند. حال اگر به هر دلیل این لاکتوباسیل ها از بین بروند، اسیدیته منطقه به هم می خورد و جهت رشد سایر باکتری ها مناسب می شود.
 5. پروستات بزرگ : در مردان بالای ۵۰ سال پروستات بزرگ مانع تخلیه ادرار شده و باعث عفونت ادراری میشود .
 6. سوند ادراری
 7. کاهش مقاومت بدن در اثر دیابت
 8. پوشیدن لباس زیر تنگ و بدون تبادل هوا
 9. نشستن در وان پر از آبی که آلوده باشد
 10. شل شدن و افتادگی اجزای دستگاه ادراری – تناسلی در زنان
 11. نگه داشتن ادرار برای مدت خیلی طولانی
 12. سنگ کلیه
 13. ناهنجاریهای مادرزادی در مجاری ادراری مثل برگشت ادراری یا رفلاکس
 14. پسران ختنه نشده
 15. روش‌های استفاده از اسپرم‌کش و دیافراگم برای جلوگیری از بارداری
 16. بیماری‌های مقاربتی مثل تبخال تناسلی یا کلامیدیا
 17. بعد از دوران یائسگی

 

*بخوانید: تنگی مجرای ادراری!

 

 • علایم عفونت ادراری در مثانه

 1. احساس اضطرار جهت ادرار کردن ( اورجنسی )
 2. درد در انتهای ادرار کردن
 3.  وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود)
 4. ادرار کدر
 5.  ادرار بدبو
 6. افزایش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نیاز به ادرار کردن به طور مکرر حتی زمانی که میزان ادرار در مثانه بسیار کم است
 7.  ناراحتی لگن یا درد قسمت تحتانی شکم (اغلب در قسمت فوقانی استخوان لگن)
 8. درد، ناراحتی و سوزش هنگام دفع ادرار و سوزش هنگام مقاربت جنسی
 • عفونت ادراریعلایم عفونت ادراری در کلیه

 1. علایم عفونت مثانه بهمراه :
 2. تب
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. درد پهلو
 • علایم عفونت ادراری  در کودکان

عفونت ادارای در کودکان بسیار اهمیت دارد چون می‌تواند باعث ایجاد آسیب پایدار و همیشگی در کلیه شود(مانند نارسایی کلیه). تشخیص عفونت ادراری در بچه ها مشکل است و تنها ممکن است بچه تب داشته باشد  و یا :

 1. تب
 2. عدم تغذیه مناسب
 3. استفراغ
 4. زردی طول کشیده
 5. عدم وزن گیری

با توجه به اهمیت بسیار زیاد عفونت ادراری در کودکان در صورت بروز علایم سریعا می‌بایست به پزشک مراجعه کرد. می توان با آزمایش کشت و کامل‌ادرار (UA) به تشخیص عفونت ادراری رسید و در صورت اثبات عفونت ادراری بررسی های تکمیلی شامل سونوگرافی، عکس رنگی و هسته ای و سایر مطالعات تشخیصی می بایست انجام شود.

 • تشخیص عفونت ادراری

 1. این بیماری عموماً با یک آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است. یک لیوان به شما داده می شود و از شما می خواهند که ادرار خود را درون آن بریزید. نمونه ی ادرار شما به آزمایشگاه انتقال داده می شود و آنجا از روی باکتری های موجود در آن تست به عمل می آید.
 2. اگر شما از نظر جنسی ارتباط دارید، ممکن است پزشک  متخصص اورولوژی یا فوق تخصص اورولوژی تشخیص دهد که این علائم مربوط به بیماری های دیگری نظیر بیماری های جنسی مانند: کالامیدیا و یا تبخال تناسلی باشند که متعاقباً آزمایشات لازم در آن زمینه را انجام خواهد داد.
 3. کشت ادرار و آنتی بیوگرام : جهت تعیین نوع باکتری عامل عفونت ادراری و تجویز آنتی بیوتیک مناسب لازم است .
 4. سونوگرافی کلیه و مثانه : در زنانیکه مکرر عفونت ادراری دارند یا مردان یا کودکان لازم است انجام شود .
 • درمان عفونت ادراری

آنتی بیوتیک نقش اساسی در درمان عفونت ادراری دارد .آنتی بیوتیک‌های خوراکی نظیر تری‌متوپریم/سولفامتوکسازول (TMP / SMX)، سفالوسپورین‌ها، نیتروفورانتوئین و یا فلوروکینولون زمان بهبود را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کوتاه می‌کنند و به همان اندازه مؤثر هستند. معمولاً یک دوره درمان سه روزه با تری‌متوپریم،TMP/SMX یا یک فلوروکینولون کفایت می‌کند، حال آن که درمان با نیتروفورانتوئین به ۵ – ۷ روز زمان نیاز دارد. با شروع درمان، علائم باید در عرض ۳۶ ساعت بهبود پیدا کند. در حدود ۵۰٪ از افراد بدون درمان طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابند.

 • آنتی بیوتیک جدید عفونت ادراری

فسفومایسین داروی جدیدی است که فقط یکبار استفاده میشه ودر عفونتهای ساده ادراری اثر خوبی دارد .

 

*بخوانید: سوزش ادرار !

 

 • پیشگیری از عفونت ادراری

 1. مایعات و آب زیاد بنوشید. سعی کنید مصرف مایعات بحدی باشه که رنگ ادرار همیشه زلال باشد . مصرف ۳ لیتر آب در روز توصیه می شود .
 2. ویتامین ث زیاد مصرف کنید. مدام آب پرتقال و آب لیمو و انواع نوشیدنی‌های سرشار از ویتامین ث بنوشید که ویتامین ث دشمن عفونت مجاری ادراری است.
 3. زغال اخته بخورید. در منابع طب سنتی خودن زغال اخته را یکی از روش‌های کارساز برای درمان عفونت ادراری معرفی کرده‌اند. البته اگر داروهای رقیق کننده خون می‌خورید در مصرف زغال اخته زیاده‌روی نکنید
 4. درمان یبوست
 5. شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب
 6. استفاده از لباس‌های زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مکرر آنها
 7. استفاده از پروبیوتیک‌ها که به صورت پودر یا قرص، یا ماست و دوغ حاوی پروبیوتیک و فرآورده‌های لبنی نیز وجود دارد توصیه می‌شود .
 • درمان عفونت ادراری در خانمهایی که بصورت مکرر عفونت ادراری دارند

یکی از موارد مراجعه زیاد بیماران به اینجانب خانمهایی هستند که عفونت ادراری مکرر دارند و به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند .برای این بیماران یک دوره آنتی بیوتیک مناسب داده میشه ، سپس برای مدتی درمان آنتی بیوتیک طولانی مدت گذاشته میشود که بعد از قطع پاسخ درمانی بسیار مناسب و عالی است .

 • چه میوه هایی در پیشگیری از عفونت ادراری مناسب هستند؟

 1. زغال اخته
 2. آب پرتقال و آب لیموترش
 3. آب آناناس
 4. آب انگور قرمز

عفونت ادراری

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری و ناباروری

مقالات مرتبط

نظرات (14)

اصغر امیری

خیلی اطلاعات مفیدی را در مورد این موضوع عفونت ادراری برای عموم به اشتراک گذاشتید .متشکرم

سلام با تشکر از اطلاعات کاملتون

باسلام وخسته نباشین من ۴٠ سالمه خیلی حساس هستم و بارها شده ک با اینکه نزدیکی بدون کاندوم نداشتم و خیلی نظافت رو رعایت کردم دچار عفونت ادراری شده ام چکار باید بکنم

سلام ،سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری لازمه

سلام من چن ساله موقع ادرار سوزش دارم.یعنی شروع ادرار احساس سوزش دارم.ودرحین ادرار هیچ گونه سوزشی ندارم وکاملا تخلیه میشه.و هر از گاهی هم اخر ادرار رشته خونی میاد

سلام ،سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری لازمه انجام بشه

نسیم اقازاده

سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه و متاهل هستم دچار عفونت ادرار شدم و ب پزشک مراجعه کردم قرص تولرین ۱ و۲ سیپروفلوکساسین تاواسید فنازوپریدین مصرف کردم خوب شدم مجدد بعد از چندوقت برگشت و من باز اینارو استفاده کردم خوب شدم دوباره مجدد برگشت ازامیش ادرار و سونوگرافی انجام دادم فقط تو ازمایش ادرار عفونت ادرار مشخص شده من باید چیکار کنم؟

سلام ،انتی بیوتیک را باید عوض کنید ،جهت دریافت نسخه دارویی با شماره واتساپ قسمت پرسش تماس بگیرید

با سلام ببخشین من سونو انجام دادم دکتر گفته فقط سنگ داری تو کلیه راست اما علائم پروستات رو دارم احتمالا یعنی هم سوزش دارم هم احساس بی اختیاری ادراری دارم درد تو کلیه ها و بیضه هامم هست با این حال فقط قرص سیپروفلاکسین و آزیترومایسین تجویز شده اما تغییری در حالم ندیدم ک هیچ بدترم شدم ممنون میشم راهنمایی کنین.

سلام ،با دارو قابل درمانه ،جهت دریافت نسخه دارویی با واتساپ قسمت پرسش در تماس باشید

سلام من چند سال هست عفونت اداردارم دکارهم رفتم داروداده ویتی میخورم خوبم دارو تمام شد دوباره شروع شد خالا چند روزه قرص مترونیدازول میخورم خوبه حالا تمام شد دوباره شروع شد ایا قرس رو دوباره شروع کنم ۳۰دونه خوردم دوباره استفاده کنم

سلام ،أنتی بیوتیک دیگری باید استفاده کنید

سلام خانمی ۵۳سالم که حجم ادرار کم شد نه درد دارم نه سوزش فقط روز چند بار ادرار میکنم مثلا حدود ی استکان لطفا راهنمایی کنید فشار ادرار ندارم

نظر خود را بنویسید