جمع شدن آلت تناسلی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

جمع شدن آلت تناسلی مردان می تواند به دلایل مختلف تا حدود 2.5 سانتی متر کاهش یابد. داشتن آلت کمی کوتاه تر، توانایی فرد را برای داشتن یک زندگی جنسی فعال و رضایت بخش مختل نمی کند. بسیاری از مردان نگران اندازه نرمال آلت تناسلی خود هستند و تصور می کنند اندازه آلت در میزان رضایت جنسی خود یا شریک جنسی شان تاثیر گذار است. بسیاری از مردان نیز به خاطر اندازه آلت تناسلی شان اعتماد به نفس کافی برای برهنه شدن را ندارند.

اندازه نرمال آلت تناسلی مردان

بسیاری از مردان ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که آیا اندازه آلت تناسلی شان در اندازه خوبی هست یا نه؟ بر اساس یک پژوهش متوسط طول آلت تناسلی در حال شل ۹/۲ سانتیمتر و در حالت نعوظ  ۱۲/۹ سانتیمتر است.متوسط اندازه دور آلت تناسلی (قطر آلت) ۹/۳ سانتیمتر در حالت شل و ۱۱/۷ سانتیمتر در حالت نعوظ می باشد. اندازه دور آلت تناسلی در پهن ترین بخش آن حساب می شود. همچنین تنها 5 درصد از افراد اندازه آلت تناسلی شان در حالت نعوظ 16 سانتیمتر یا بزرگتر بوده است.

طبق تحقیقات انجام شده ، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را مطابق زیر می باشد:

 • متوسط طول آلت تناسلی در حالت شل و جمع شده: 9.16 سانتیمتر (حدود 3.6 اینچ)
 • متوسط طول آلت تناسلی در حالت کشیده اما شل: 13.24 سانترمتر (حدود 5.3 اینچ)
 • متوسط طول آلت تناسلی در حال نعوظ: 13.12 سانتیمتر (حدود 5.2 اینچ)
 • متوسط دور آلت تناسلی شل و جمع شده: 9.13 سانتیمتر (حدود 3.7 اینچ)
 • متوسط دور آلت تناسلی در حالت نعوظ: 11.66 سانتیمتر (حدود 4.6 اینچ)

دلایل جمع شدن آلت تناسلی

دلایل اصلی جمع شدن یا کوچک شدن آلت تناسلی شامل موارد زیر می باشد:

 • سالخوردگی
 • چاقی
 • جراحی پروستات
 • خمیدگی آلت تناسلی یا بیماری پیرونی
 • مصرف برخی داروها
 • سیگار کشیدن

اندازه آلت تناسلی و افزایش سن (سالخوردگی)

با افزایش سن کاهش اندازه آلت تناسلی طبیعی می باشد. مردانی که در دهه شصت تا هفتاد عمر خود قرار دارند، ممکن است اندازه آلت شان ۱ تا ۱/۵ سانتیمتر کوتاهتر شود. همچنین این امکان وجود دارد که آلت تناسلی را با کاهش وزن، اصلاح موی ناحیه شرمگاهی و حفظ تناسب اندام، بزرگتر نشان دهید.

عواملی مانند سرما نیز ممکن است باعث کوچک شدن آلت تناسلی شوند اما این موقتی بوده و دوباره آلت به اندازه طبیعی خود بر می گردد. از طرفی افزایش چربی بدن با افزایش سن، ممکن است باعث شود آلت کوتاهتر به نظر برسد.

بخوانید : دلیل مورمور شدن آلت تناسلی

 

چاقی

با افزایش وزن ، به خصوص در اطراف شکم ، آلت تناسلی کوتاه تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که لایه ضخیم چربی شروع به پیچیدن حول محور آلت تناسلی می کند.

جراحی پروستات

اکثر آقایان  بعد از برداشتن غده سرطانی پروستات معروف به پروستاتکتومی رادیکال ، کوتاه شدن خفیف تا متوسط ​​آلت خود را تجربه می کنند.کارشناسان مطمئن نیستند که آلت پس از پروستاتکتومی کوتاه می شود. یکی از دلایل احتمالی ، انقباضات غیرطبیعی عضلات در کشاله ران است که آلت را دورتر از بدن می کشاند.

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی ، آلت تناسلی مرد انحنای شدیدی پیدا می کند که مقاربت را دردناک یا غیرممکن می کند. بیماری پیرونی می تواند طول و قطر آلت تناسلی را کاهش دهد. جراحی برای برداشتن بافت زخمی باعث ایجاد پیرونی نیز می تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد.

داروها

برخی از داروها می توانند باعث کوچک شدن آلت شوند. این داروها که برای کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز می شود، برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی، و برخی از داروهای تجویز شده برای درمان بزرگی پروستات.

سیگار کشیدن

مواد شیمیایی حاصل از سیگار کشیدن می تواند به رگ های خونی آلت تناسلی آسیب برساند و از پر شدن آلت تناسلی با خون و کشیدگی آن جلوگیری کند. صرف نظر از محرک ها و تأثیر بر روی مغز، اگر رگ های خونی آسیب ببینند، آلت تناسلی به نعوظ نمی رسد.

درمان جمع شدن آلت تناسلی

با انجام موارد زیر می توان عملکرد جمع شدن و کوچک شدن آلت تناسلی را تا حدی با توجه به  افزایش سن حفظ کرد:

 • حفظ فعالیت فیزیکی
 • مصرف یک رژیم غذایی مقوی
 • عدم مصرف سیگار
 • اجتناب از مصرف مقادیر زیاد الکل

روش های افزایش آلت تناسلی مردان

روش های افزایش طول آلت تناسلی عبارتند از:

مصرف قرص و لوسیون

این محصولات معمولاً حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان یا هورمون هایی هستند که می توانند آلت تناسلی مردان را بزرگ کنند. علیرغم ادعاها و تبلیغات چشمگیر، هیچگونه شواهد بالینی مبنی بر عملکرد این محصولات وجود ندارد و حتی ممکن است برخی از آنها مضر باشند.

دستگاه های کشنده آلت تناسلی یا خلاء

پمپ های آلت تناسلی مردانه شامل قرار دادن یک لوله بر روی آلت تناسلی مرد و سپس بیرون کشیدن هوا برای ایجاد خلا است. کشنده آلت تناسلی خون را به آلت تناسلی می کشد و باعث تورم می شود. از دستگاه های خلاء uum گاهی اوقات در درمان کوتاه مدت ناتوانی جنسی استفاده می شود. اما استفاده بیش از حد از پمپ آلت تناسلی مرد می تواند به بافت آلت تناسلی آسیب برساند و باعث نعوظ ضعیف تری شود.

جلکینگ

جلکینگ تمرینی است که شامل کشیدن مکرر آلت تناسلی شل شده با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره، با هدف افزایش اندازه نعوظ است. تمرینات کششی ظرفیت خون در بافت نعوظ آلت تناسلی را افزایش می دهد و گفته می شود که باعث افزایش طول و دور آلت تناسلی مرد می شود.

جراحی دور آلت تناسلی مرد

برخی از روش های جراحی برای افزایش دور آلت تناسلی مرد شامل تزریق چربی گرفته شده از قسمت دیگر بدن به آلت تناسلی است.

جراحی طول آلت تناسلی مرد

متداول ترین روش شامل بریدن رباطی است که آلت تناسلی مرد را به استخوان شرمگاه متصل می کند و پیوند پوست را در قاعده آلت تناسلی انجام می دهد تا طول بیشتری داشته باشد. این جراحی می تواند به طور متوسط ​​در طول آلت تناسلی شل 2 سانتی متر افزایش دهد، اما هیچ تغییری در اندازه آلت تناسلی راست ایجاد نمی شود.

لیپوساکشن

برای مردان با شکم بزرگ، لیپوساکشن، یک روش جراحی برای از بین بردن چربی زیر شکم  می تواند آلت تناسلی آنها را بزرگتر نشان دهد. از بین بردن چربی اضافی در اطراف ناحیه شرمگاه می تواند آلت تناسلی مرد را که تا حدی دفن شده برجسته تر نشان دهد.

 

جمع شدن آلت تناسلی در بعضی موارد به سن، دارو یا سبک زندگی (سیگار کشیدن یا اضافه وزن) مرتبط است و به دارو نیازی نداردعادات سالم در زندگی و تغییر داروها می تواند کوچکی آلت تناسلی را اصلاح کنند و مشکلات جنسی دیگر را نیز کاهش دهند.فردی که دچار جمع شدن آلت تناسلی یا کوچک شدن آلت تناسلی شده و درد یا مشکلات جنسی نیز دارد یا نگران سرطان است میبایست به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کند.

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص اورولوژی ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما