سوزش ادرار

سوزش ادرار

سوزش ادرار ( دیزوری = dysuria ) به احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن گفته می شود. سوزش ادرار مساله شایعی بوده و بسیاری از بیمارانی که به اینجانب مراجعه میکنند این مشکل را ذکر می کنند.

نکته مهم اینست که سوزش ادرار علامتی از یک بیماری است و بتنهایی یک بیماری محسوب نمی شود . بنابر این حتما باید بدنبال تشخیص علت و رفع سوزش ادرار باشیم .

علل سوزش ادرار 

علل سوزش ادرار می تواند از یک عفونت ساده ادراری تا بیماریهای جدی مثل سرطان مثانه یا کانسر مثانه متفاوت است .

 1. عفونت ادراری

 2. مقاربت جنسی

 3. بعد از یایسگی 

 4. سرطان مثانه ( کانسر مثانه )

 5. بیماریهای مقاربتی

 6. سیتیت بینابینی 

 7. برگشت ادراری

 8. بزرگی پروستات

 9. سنگ سیستم ادراری

 10. عوامل غذایی

چگونه عفونت ادرار،  سوزش ادرار ایجاد می کند؟

۱- عفونت مثانه

عفونت مثانه در خانمها شایع است و همراه سوزش ادرار ، علایم دیگر مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل ادرار وجود دارد . با یک دوره آنتی بیوتیک تراپی کوتاه مدت این مشکل رفع می شود .

۲- عفونت پروستات 

در مردان جوان شایع است و همراه سوزش ادرار علایم دیگر مثل تب ولرز ، ضعیف شدن جریان ادرار ،درد اندام ها ، تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل ادرار وجود دارد . در این موارد نیاز به انجام آزمایش ادرار ، کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و یک ماه آنتی بیوتیک دارند .

۳- عفونت کلیه 

نسبت به موارد عفونت مثانه و عفونت پروستات ، علایم شدیدتر است . درد پهلو همراه تب و لرز و علایم ادراری مثل تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، تغییر رنگ و بوی ادرار ، مشاهده خون در ادرار ،احساس عدم دفع کامل ادرار وجود دارد .در این موارد نیاز به انجام آزمایش ادرار ، کشت ادرار ، سونوگرافی کلیه و مثانه و آنتی بیوتیک وریدی دارند .بهتر است توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست )و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی )ویزیت شوند .

*بخوانید : تنگی مجاری ادرار!

آیا یائسگی باعث سوزش ادرار می شود؟

با افزایش سن در خانمها ( یائسگی ) بعلت تغییرات هورمونی و کاهش سطح مخاطی مجاری ادراری ، فرد حین ادرار کردن دچار سوزش ادرار می شود که ارتباطی با عفونت ادراری ندارد و معمولا با بی اختیاری ادراری نیز همراه است . با تجویز داروهای هورمونی موضعی این نوع سوزش ادرار نیز درمان می شود .

سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) چگونه سوزش ادرار ایجاد می کند؟

ممکن است در برخی موارد و بویژه در سن بالا ، اولین علامت سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) سوزش ادرار باشد . معمولا این افراد سابقه مصرف سیگار نیز دارند . بنابراین حتما در افراد مشکوک به سرطان مثانه ( کانسر مثانه ) حتما لازم است ارزیابی کامل ویا سیستوسکوپی در موارد لزوم توسط متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست )و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) انجام شود .

مقاربت جنسی ( رابطه جنسی ) با سوزش ادرار چه ارتباطی دارد؟

بعد از انجام رابطه جنسی ( سکس ) و مقاربت جنسی ( نزدیکی ) مخصوصا خانمها  دچار سوزش ادرار می شوند که معمولا ظرف یک تا دو روز و با مصرف مایعات  درمان می  شوند .

سوزش ادرار با بیماریهای مقاربتی جنسی منتقل می شوند؟

برخی بیماریهای منتقله از طریق جنسی مثل سوزاک و کلامیدیا باعث ایجاد سوزش ادرار در هر دو جنس مردان و خانمها می شوند . علایم ادراری دیگر شامل خروج ترشح چرک از مجرای ادراری است که نیاز به درمان آنتی بیوتیک مناسب دارند .

برگشت ادرار  چه ارتباطی با سوزش ادرار دارد؟

سوزش ادرار یکی از علایم برگشت ادرار بویژه در دختر بچه ها می تواند باشد که همراه علایم دیگر مثل تب و لرز ، بی اشتهایی ، عدم وزن گرفتن بچه و عدم توانایی شیر خوردن میباشد . بی اختیاری ادراری نیز همراه برگشت ادراری دیده می شود .با مراجعه به متخصص جراح کلیه و مجرای ادراری ( ارولوژیست )و یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) درمان مناسب صورت می گیرد .

آیا سوزش ادرار با رژیم غذایی ارتباط دارند؟

برخی مواد غذایی مثل قهوه  ، چای ، غذاهای اسیدی ، فراورده های بهداشتی ، غذاهای پر ادویه ،سیر ، پیاز باعث سوزش ادرار می شوند .

*بخوانید : بی اختیاری ادرار در خانمها !

درمان سوزش ادرار چیست؟

 1. مصرف زیاد مایعات . فرد روزانه باید حداقل ۸ لیوان آب مصرف نماید .
 2. تغییر رژیم غذایی . اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده لازم است .
 3. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی .
 4. عوض کردن لباس زیر مرطوب از رشد باکتریها جلوگیری می کند .
 5. مصرف آنتی بیوتیک مناسب در زمان عفونت ادرا

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری