سرطان مثانه
زمان مطالعه: 5 دقیقه

سرطان مثانه یا تومور مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.

مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست که از طریق حالب ها وارد آن می شود . ظرفیت مثانه حدود 400 – 500 سی سی ادرار است .این عضو نیز ممکن است دچار رشد سلول سرطانی شود .

 • سن ابتلا به سرطان مثانه چه زمانی هست ؟

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلول های مثانه است. تومور ها ممکن است مهاجم یا غیر مهاجم باشند. خوشبختانه تومورهای غیر مهاجم معمولاً به داخل دیواره مثانه دست اندازی (متاستاز دادن) نمی کنند.اگر یک تومور مهاجم باشد, ممکن است سلول های آن به دیواره مثانه و سپس به سایر ارگان های بدن از طریق خون و جریان لنفاوی دست اندازی کنند. تومور های مثانه معمولاً آقایان را 4 برابر خانم ها مبتلا می سازند . شایعترین سن ابتلا 65 سالگی است ولی نباید فراموش کنیم که در افراد 20 – 30 ساله هم اینجانب دیده ام .

سرطان مثانه کشنده‌ترین سرطان دستگاه ادراری و دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است .

 • علت سرطان مثانه چیست ؟

 1. کشیدن سیگار : مهمترین علت سرطان مثانه سیگار است . افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری چهار برابر بیشتر احتمال سرطان مثانه دارند .
 2. مصرف تریاک
 3. مواد شیمیایی صنعتی : بنزیدین و فنیل آمین
 4. در کارخانجات لاستیک سازی , رنگ سازی و پارچه بافی و به ندرت آرایشگرها
 5. کارگران کارخانه های چرم و نقاشان و خشک شویی ها
 6. کارگرانی که با آلومینیوم سروکار دارند
 7. اگر یکی از اعضا خانواده شما مبتلابه این سرطان است ,احتمال ابتلا شما نیز بیشتر است.
 8. سنگ مثانه ، عفونت شیستوزومیازیس ، عفونتهای مکرر مثانه
 9. سابقه رادیوتراپی
 10. استفادۀ بلندمدت از سوند جهت ادرار

تومور مثانه

 • علائم سرطان مثانه :

 1. وجود خون در ادرار (هماچوری) مخصوصاً اگر همراه لخته باشد . شایع‌ترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار (هماچوری) می‌باشد که در 90- 85 درصد موارد دیده می‌شود .
 2. علایم تحریکی ادرار: شامل تکرر ادرار، فوریت در ادرار و سوزش ادرار
 3. کم‌خونی به علت از دست دادن خون به صورت مزمن
 4. کاهش وزن قابل توجه، دردهای استخوانی که در مراحل پیشرفته این سرطان ایجاد می‌شوند.
 5. درد : درد ممکن است در پهلوها، بالای ناحیه تناسلی یا در پرینه (حد فاصل بین واژن یا آلت تناسلی مردانه و مقعد) به وجود آید.

 

بخوانید : تنگی مجرای ادراری

 • راههای تشخیص سرطان مثانه :

 1. آزمایش کامل ادرار و سیتولوژی ادرار
 2. سونوگرافی کلیه و مثانه
 3. سی تی شکم و لگن با و بدون ماده حاجب وریدی
 4. سیستوسکوپی ( دیدن مثانه با اندوسکوپ )
 5. عکسبرداری از قفسه سینه
 • تشخیص با آزمایش ادرار چگونه است ؟

در آزمایش ادرار وجود خون ( RBC) بیش از 3 عدد مخصوصاً در فرد بالای 50 سال تا حد زیادی نشان دهنده سرطان مثانه است و حتماً نیاز به سیستوسکوپی دارد .

 • تشخیص با سونوگرافی چگونه است ؟

سونوگرافی کلیه و مثانه اولین اقدام لازم در افرادی است که خون در ادرار (هماچوری) دارند . در سونوگرافی اگر با دقت انجام شود ، توده مثانه دیده می شود و نیاز به سیستوسکوپی دارد .

 • تشخیص با سیستوسکوپی چگونه است ؟

سیستوسکوپی، یک روش است که اجازه می دهد تا داخل مثانه را از طریق یک لوله نازک روشن که شامل یک دوربین است رویت کنیم . با این ابزار همچنین می توان نمونه های کوچک (بیوپسی) از نواحی غیر طبیعی برداشت . بیوپسی بافت قابل اطمینان ترین راه و بهترین روش برای تشخیص سرطان مثانه است و توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژیست ) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) انجام می شود .

 • انواع توده مثانه :

 1. توده خوش خیم مثانه
 2. توده بدخیم یا سرطان مثانه
 • توده خوش خیم مثانه :

همه توده های مثانه بدخیم نیستند ولی حتماً نیاز به بررسی با سیستوسکوپی و برداشت نمونه یا بیوپسی و ارسال به پاتولوژی یا آسیب شناسی دارد .درمان این توده ها فقط برداشت توده به روش آندوسکوپی یا TUR است و معمولاً نیاز به اقدام جراحی یا رادیوتراپی ندارند .

 • راه های درمان سرطان مثانه :

این سرطان قابل درمان است و به روشهای زیر امکان پذیر می باشد:

 1. برداشت سرطان از طریق مجرا (TUR) : که به روش اندوسکوپیک و با دستگاهی بروش بسته انجام می شود . این روش با بی حسی و سرپایی انجام می شود .ابزار (resectoscope)  با یک حلقه سیم کوچک است که از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می شود حلقه با برش یا سوزش و با جریان الکتریکی سبب حذف تومور و اجازه می دهد تا آن از مثانه خارج شود.
 2. استفاده از BCG در داخل مثانه : یک ماه بعد از برداشت سرطان مثانه به روش اندوسکوپیک و TUR ، تزریق محلول BCG در داخل مثانه به تعداد 6 عدد و به صورت هفتگی انجام می شود تا جلوی عود سرطان مثانه گرفته شود . تزریق این محلول در مطب و سرپایی است .
 3. برداشت جراحی کل مثانه :اگر سرطان مثانه به حدی بزرگ باشد که نتوان آندوسکوپی درمان کرد ،کل مثانه با جراحی برداشته شده ( رادیکال سیستوسکوپی )  و مثانه مصنوعی با استفاده از روده ساخته شده و به مجرای طبیعی بیمار پیوند زده می شود و شخص به صورت طبیعی ادرار می کند و نیاز به گذاشتن کیسه در پهلوی بیمار نیست .این روش بهترین و پیشرفته ترین جراحی است . این عمل توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژیست ) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) انجام می شود .
 4. رادیوتراپی و شیمی درمانی :در موارد پیشرفته سرطان مثانه که امکان جراحی نباشد ، این درمان انجام می شود .

 

بخوانید : علت خون در ادرار

 

 • آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

چشم انداز برای بیماران بستگی به مرحله سرطان در زمان تشخیص دارد .اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، پیش آگهی عالی است و طول عمر بیمار مثل افراد طبیعی است . بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک که به اندامهای دیگر منتشر شده دارای طول عمر متوسط 12 تا 18 ماه است سرطان راجعه یک نوع تهاجمی تر و چشم انداز منفی برای بقای طولانی مدت برای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته است.

 • درمان جدید سرطان مثانه :

 1. ژن درمانی
 2. درمان هدفمند
 3. فتودینامیک درمانی
 • پیشگیری از سرطان مثانه :

 1. مصرف آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین آ، ای، سی، روی و سلنیوم
 2. از کشیدن سیگار خودداری کنید
 3. سبزیجات به خصوص کلم بروکلی و فلفل سبز
 4. مصرف ماست
 5. مصرف چای سبز
 6. مصرف مایعات زیاد

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

 

آپاراتپیج دکتر کیوان آقامحمدپور در سایت آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس با ما
ویزیت آنلاین
رزرو آنلاین
نظرات شما