اندازه طبیعی آلت تناسلی

کوچکی آلت تناسلی

کوچکی آلت تناسلی مردان و روش های درمان یکی از موارد بسیار زیاد مراجعات به اینجانب است. ۳۰ درصد افراد جامعه، آلت تناسلی خود را کوچک تصور می کنند و اعتماد بنفس پایین در رابطه جنسی بخاطر این تصور دارند.

۱۵ درصد این افراد از کم بودن قطر آلت و ۴۰ درصد از کوچک بودن آلت تناسلی و ۴۵ درصد از هردو مشکل خود شاکی هستند .

طول آلت تناسلی طبیعی چقدر است؟

طول آلت تناسلی در حالت شل حدود ۸-۱۰.۵ سانتی متر و در حالت نعوظ و سفتی ۱۲-۱۵.۵ سانتی متر است. اندازه طبیعی آلت تناسلی در سنین مختلف در این جدول آورده شده است :

متوسط طول طبیعی آلت مردان در حالت کشیده با دست (بر حسب سانتی متر)

سن

اندازه الت تناسلی

جنین ۳۰ هفته

۱/۵

جنین ۳۴ هفته

۱/۵

نوزاد

۱/۵

کودک ۶ ماهه

۱/۹

کودک یک ساله

۲/۳

کودک ۲ ساله

۲/۶

کودک ۳ ساله

۲/۹

کودک ۴ ساله

۳/۳

کودک ۵ ساله

۳/۵

کودک ۶ ساله

۳/۸

کودک ۷ ساله

۳/۹

کودک ۸ ساله

۳/۷

کودک ۹ ساله

۳/۸

کودک ۱۰ ساله

۳/۸

بالغین

۹/۳

اگر در فرد بالغ اندازه آلت تناسلی در حالت شل کمتر از ۴ سانتی متر و در حالت نعوظ کمتر از ۷ سانتی متر باشد، نشاندهنده کوچکی آلت تناسلی است و اختلال جدی در نزدیکی و رابطه جنسی ایجاد می کند .

آیا طول آلت تناسلی روی رابطه جنسی تاثیر گذار است؟

به عبارت دیگر آیا هر چقدر طول آلت تناسلی بزرگتر باشد، رابطه جنسی بهتر خواهد شد؟ بسیاری از افراد بر این باور هستند که هر چقدر طول آلت تناسلی آنها بزرگتر باشد، رابطه جنسی آنها بهتر خواهد بود ولی این تصور اشتباه است و آنچه در رابطه جنسی تاثیر گذار است رفتار و احساس متقابل بین زوجین است .

*بخوانید : تبخال تناسلی!

چرخه رابطه جنسی نرمال چگونه است؟

انجام رابطه جنسی چرخه مشخصی در مردان و زنان  دارد. رابطه جنسی در مردان شامل ۵ مرحله است:

 1. مرحله بر انگیختگی  ( ارکشن )

 2. مرحله تداوم تحریک

 3. مرحله ارضا ( ارگاسم )

 4. مرحله شل شدن آلت

 5. مرحله تحریک ناپذیری

در مرحله تحریک ناپذیری، مرد نمی تواند دوباره چرخه جدید فعالیت جنسی را شروع کند. این مرحله از چند دقیقه تا چند ساعت و یا حتی چند روز در افراد مختلف ،متفاوت است و مدت زمان آن با سن رابطه مستقیمی دارد بطوریکه هر چقدر سن بیشتر باشد، این مرحله طولانی تر می شود .

چرخه رابطه جنسی زنان چگونه است؟

 1. مرحله برانگیختگی

 2. مرحله تداوم تحریک

 3. مرحله ارضا ( ارگاسم )

 4. مرحله شل شدن

در زنان مرحله تحریک نا پذیری وجود ندارد ودر شرایط مناسب، خانمها در رابطه جنسی  می توانند چند بار ارگاسم یا ارضا شوند. با توجه به اینکه طول واژن در خانم ها در حالت بر انگیختگی به حدود ۱۰  سانتی متر می رسد و تنها یک سوم از طول خارجی واژن در تحریک جنسی نقش دارد، در می یابیم که هر مرد با  طول آلت تناسلی بالای ۱۰ سانتی متر هم می تواند فرد  مقابل را به ارگاسم برساند.

چه عواملی روی اندازه آلت تناسلی تاثیر دارند ؟

آلت تناسلی در مردان مختلف، بر اساس نژاد وژنتیک افراد طولهای مختلفی دارد .مردان ایرانی در منطقه ای هستند که اندازه آلت تناسلی، طبیعی است و همراه کشورهای ترکیه ، عراق ، کانادا طول آلت تناسلی ۱۳-۱۵ سانتی متر دارند. کشورهایی که بزرگترین آلت تناسلی را دارند شامل: سودان، کلمبیا و بولیوی که ۱۶ -۱۸ سانتی متر سایز دارند. جالب است بدانید کوچکترین طول آلت تناسلی مربوط به چین و هند است با طول ۹.۵-۱۱.۵ سانتی متر.

روند رشد آلت تناسلی مرد در بلوغ چگونه است ؟

در طی بلوغ اندازه وطول آلت تناسلی تغییر می کند . رشد وبزرگ شدن آلت تناسلی بین ۱۰ -۱۴ سالگی شروع می شود. ابتدا بیضه ها شروع به بزرگ شدن می کنند و سپس رشد موهای تناسلی شروع می شود. بعد آلت تناسلی بزرگ شده و قطر آن زیاد می شود.

یک فرد جهت آگاهی از اندازه قطعی آلت تناسلی باید یک تا دو سال بعد از توقف رشد قدی صبر کرده و سپس اندازه گیری نماید .

آیا ابعاد بدن فرد یا وزن فرد روی اندازه آلت تناسلی موثر است ؟

چاقی بدن و ابعاد آن از این نظر روی طول آلت تناسلی اثر دارد که مقداری از طول آن در  بین چربی های بدن مخفی می ماند و باعث می شود آلت تناسلی بصورت کاذب کوچک دیده می شود که با کاهش وزن، طول آلت بهتر دیده می شود. بنابراین توصیه اول اینجانب به این افراد، کاهش وزن و انجام ورزش است .

درمان کوچکی آلت تناسلی

تشخیص بموقع و زودتر کوچکی آلت تناسلی بسیار مهم است چراکه با درمان مناسب در سنین پایینتر بصورت بهتر و بدون انجام عمل جراحی سنگین، کوچکی آلت تناسلی بهبود می یابد .

درمان کوچکی آلت تناسلی  در کودکان و نوجوانان

در نوجوانان که هنوز رشد قدی در آنها متوقف نشده و یا در فاصله یک تا دو سال از توقف آن، می توان از داروها و پمادهای مخصوص استفاده کرد که کوچکی آلت تناسلی را جبران نماید. این پمادها بصورت هفته ای دو بار وبدون ایجاد عوارض جانبی استفاده می شود.

*بخوانید : خون در منی !

آیا دستگاه های افزاینده طول آلت تناسلی واقعا مفید هستند؟

سوالی که با توجه به تبلیغات وسیع ماهواره ای روی اثرات اعجاب انگیز این دستگاه ها، بسیار پرسیده می شود اینست که این ابزار چطور و چقدر روی طول آلت تناسلی تاثیر گذار هستند. واقعیت اینست که این ابزار و دستگاه کشنده آلت تناسلی در برخی موارد هیچ تاثیری ندارد ولی در برخی افراد تنها یک سانتی متر بطول آن اضافه می کند .

آیا دارو در بزرگ کردن آلت تناسلی نقش دارند؟

در خصوص داروهایی که در افزایش طول آلت تناسلی تبلیغ می شوند، باید عرض کنم که هیچ کدام از این داروها که تبلیغ بسیار زیادی هم می کنند تاثیر ثابت شده روی افزایش طول آلت ندارند .

آیا استفاده از حرکات کششی در افزایش طول آلت تناسلی تاثیر دارد؟

استفاده از تکنیک های کششی مثل تکنیک بنیمور می تواند در افزایش طول آلت به میزان حداکثر یک سانتی متر تاثیر داشته باشد. این حرکات بدین صورت است که ابتدا آلت تناسلی را داخل حوله گرم پیچیده می شود و سپس بمدت ۵ دقیقه آلت تناسلی در حال کشش به جلو نگه داشته می شود. سپس آلت را شل کرده و بمدت ۳۰ بار به هر طرف چرخانده می شود. این تمرین روزی چند بار قابل انجام است. نتیجه این تکنیک طی یک تا شش ماه خود را نشان می دهد.

روش های جراحی افزایش طول آلت

یکی از روش های جراحی جهت افزایش طول آلت استفاده از روش جراحی پلاستیک z است که با این روش حدود ۳-۵ سانتی متر به طول آن اضافه می شود. با یک برش در زیر شکم و آزاد کردن لیگامان آویزان کننده آلت و برداشت چربی روی استخوان عانه ۳-۵ سانتی متر اضافه می شود .

روش جراحی افزایش قطر آلت تناسلی

اگر قطر آلت تناسلی کم باشد، می توان این عمل را انجام داد که با جدا کردن فلپی با پایه عروقی وپیچیدن آن بدور آلت انجام می شود. می توان از تزریق چربی یا سیلیکون به زیر پوست جهت افزایش قطر آلت تناسلی استفاده کرد .

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروریشما می توانید از طریق فرم زیر نظرات خود را در مورد سایت ارسال کرده و ما را در بهبود سایتمان کمک فرمایید تا هرچه بهتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

9 نظر
 1. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من بیمار شما هستم و برای عمل واریکوسل خدمتتان رسیدم واقعآ دستتون درد نکنه دیگه مشکلی ندارم و هیچ عارضه ای بعد از عمل برام پیش نیمده
  خواستم تشکر کرده باشم از زحماتتان

  پاسخ دادن
 2. علی داوودی
  علی داوودی گفته:

  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  از سایت خوبتون خواستم تشکر کنم که خیلی از مشکلات مردم رو پاسخ میده و سوالاتی رو که برایشان پیش میاد می تونن به راحتی باهاتون درمیون بزارن. من تو سایتهای دیگر هم رفتم ولی سایت شما خیلی کامل و خوبه
  ایشالا خدا اجرتون بده

  پاسخ دادن
 3. عباس
  عباس گفته:

  سلام آقای دکتر
  من قبلاً مطب خدمتتون اومدم و یه مشکلی داشتم که با تشخیص و درمان شما کاملاً خوب شدم، شاید اینجا جای مناسبی نباشه که بگم اما شما واقعاً دکتر با اخلاق و منصفی هستید و می تونم بگم بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری هستید که من رفتم چون متخصص اورولوژی که قبلاً رفتم کامل درمان نشدم و مشکلم پابرجا بود.
  بازم ممنون

  پاسخ دادن
 4. علی غفاری خانشیر
  علی غفاری خانشیر گفته:

  باسلام خدمت آقای دکتر آقا محمدپور.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و با تشکر از اطلاعات مفید و کارگشاتون.

  پاسخ دادن
 5. باباخانیان
  باباخانیان گفته:

  ‍ ‍ ‍ ‍ بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است(مائده ۳۲) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
  – پزشک محترم جناب آقای دکتر کیوان آقامحمدپور متخصص حاذق و دلسوز اندواورولوژیست، از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی فرهیختگی و هوشمندی در درمان “مادر” ما اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت صمیمانه ازشما تشکر میکنیم و دستتان را میبوسیم. امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم‌ ایران، سرآمد نیکان باشید. با‌ سپاس و آرزوی توفیقات الهی برای شما و خانواده محترمتان؛

  خانواده “باباخانیان” از دامغان

  پاسخ دادن
 6. حسین زاده
  حسین زاده گفته:

  با سلام و احترام، ممنون از شما آقای دکتر
  من چند وقت پیش به دلیل درد کلیه خدمتتان رسیدم و بعد از معاینه و بررسی جنابعالی مشخص شد که درون کلیه من چند سنگ وجود داره و گفتید که باید عمل بشه منم از عمل واقعاً وحشت داشتم اما شما خیلی خوب به روش عمل لاپاراسکوپیک pcnl همه سنگها رو کامل خارج کردید و کاملا خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم خدا خیرتون بده خیلی راضیم.
  دکتر آقامحمدپور بهترین فوق تخصص اورولوژی تهران هستند.

  پاسخ دادن
 7. سجاد جوادی پور
  سجاد جوادی پور گفته:

  ضمن تشکر از آقای دکتر محمدپور که به سوالات مردم جواب میده و مشگل گشای مردمن ایشالا همش سلامت باشن باتشکر,,سجاد جوادی پور از شمال

  پاسخ دادن
 8. سپهر
  سپهر گفته:

  با سلام خدمت آقای دکتر آقا محمد پور
  از پاسخ شما ممنونم و از اینکه مشاوره را رایگان انجام دادید و این امکان رو در سایت ایجاد کردید . بسیار متشکر و سپاسگزارم . با آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت برای شما دکتر گرامی

  پاسخ دادن

نظر خود را ارسال كنيد

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.