پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

کجی آلت یا انحنای آلت تناسلی

کجی آلت تناسلی

کجی آلت یا انحنای آلت

انحنای آلت جنسی مردانه و کجی آلت مشکل شایعی می باشد. در بسیاری از موارد ممکن است مشکلات متعددی ایجاد نماید وباعث اختلالات روحی و طلاق گردد. بهتر است قبل از اینکه راجع به این بیماری صحبت شود راجع به مکانیسم نعوظ و سفت شدن آلت صحبت کنیم.

مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت

ساختار آلت تناسلی مرد متشکل از عروق واعصاب، دو جسم استوانه ای غاری ویک جسم استوانه ای اسفنجی که در پایین وبین ایندو قرار میگیرد.هنگام تحریک جنسی ،خون از طریق شریان وارد استوانه های غاری شده وآلت تناسلی دچار ارکشن یا سفتی می شود .

کجی یا انحنای آلت جنسی زمانی ایجاد می شود که قسمتهایی از بافتهای قابل انبساط آلت جنسی قادر به اتساع نباشد ودر هنگام نعوظ ،آلت تناسلی مرد به همان طرف کج می شود. هر چقدر بافت فیبری بیشتر باشد، درجه انحراف بیشتر است .

انواع کجی آلت تناسلی مردانه چگونه است؟

۱-نوع اولیه یا مادرزادی .این نوع شایع است و ۱۰ درصد موارد را شامل می شود .

۲-نوع اکتسابی .که بیشتر بدنبال پلاک پیرونی است.

*بخوانید: شکستگی آلت تناسلی مردان!

علایم پلاک پیرونی کدام است؟

  1. احساس سفتی در تنه آلت جنسی.

  2. درد آلت تناسلی  که در موقع نعوظ وسفتی آلت تشدید شده وافت میل جنسی می دهد .

  3. خمیدگی یا انحنای آلت که اگر زاویه آن بیش از ۳۰ درجه باشد ، اختلال در نزدیکی یا دخول ایجاد می کند .

آیا شکستگی آلت تناسلی میتواند باعث کجی آلت شود؟

هرگونه ضربه یا آسیب یا شکستگی آلت ،باعث خروج خون  و تشکیل فیبروز و ایجاد ناحیه سفت درآلت میکند که در نهایت کجی آلت می دهد .

بدنبال رابطه جنسی خشن یا استفاده از دستگاههایی مثل وکیوم ،شکستگیهای ریزی در آلت تناسلی ایجاد شده که بسادگی بهبود می یابد و زمانی که بهبود می یابد ،انحراف آلت می دهند .

شایعترین بیماریهایی که همراه کجی آلت ( پلاک پیرونی ) دیده می شوند؟

دیابت ،بالا بودن فشار خون ،اختلال چربی ،گرفتگی عروق ،اختلال نعوظ ،سیگار ،الکل .

درمان کجی آلت تناسلی چیست؟

الف- درمان غیر جراحی کجی آلت تناسلی

درمان غیر جراحی در بیمارانی توصیه می شود که در مراحل اولیه ودر فاز حاد بیماری  هستند .این داروها شامل انواع خوراکی وتزریقی میباشد .درمانهای غیر جراحی میتوانند نعوظ دردناک را اصلاح کنند ولی تصحیح واقعی کجی آلت فقط در روش جراحی امکان پذیر است .

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت  شامل ویتامین E،تاموکسی فیلین ،کلشی سین میباشد. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل، کلاژن می باشد.

ب- درمان جراحی

هدف  از جراحی ،تصحیح انحنای آلت تناسلی و ایجاد مقاربت ورابطه جنـسی مطلوب است. روش های جراحی متعددی وجود دارند که بسته به شرایط بیمار متفاوت است.

آیا هربیمار با کجی آلت نیاز به جراحی دارد؟

نکته  مهم اینست که چه افرادی واقعا نیاز به جراحی اصلاح کجی آلت دارند . توصیه اکید بنده به تمام افراد اینست که بجز در مواقع ضروری ولازم بلحاظ حساسیت ویژه این عضو از انجام دستکاری روی آلت تناسلی در مواقع خفیف بشدت اجتناب نمایند .عمل جراحی اصلاح کجی آلت تناسلی بهتر است فقط در این بیماران انجام شود :

  1. اگر میزان انحنای آلت یا کجی آلت بیش از ۳۰ درجه باشد .

  2. اگر کجی آلت باعث اختلال در نزدیکی یا ایجاد مقاربت دردناک نماید.

 

*بخوانید:کوچکی آلت تناسلی!

 

نحوه عمل جراحی اصلاح کجی آلت تناسلی چگونه است ؟

این عمل بصورت سرپایی وبا بی حسی کمری وبدون بیهوشی عمومی انجام می شود  .بدو روش میتوان جراحی کجی آلت تناسلی را انجام داد:

  1. روش افزاینده طول آلت تناسلی
  2. روش کاهنده طول آلت تناسلی

البته بنده توصیه به روش افزاینده  طول آلت تناسلی دارم که با استفاده از گرفت وبافتهای دیگر بدن انجام میشود وبیمار بعد از چند روز میتواند نزدیکی داشته باشد .

مزیت روش جراحی نسبت به درمانهای دارویی در اصلاح کجی آلت چیست؟

در روش دارویی اصلاح کامل کجی آلت امکانپذیر نیست وتنها میتوان درد بیمار را تسکین دهیم ولی با روشهای جراحی میتوان کجی آلت را تصحیح کنیم و نتیجه مطلوب حاصل میشود .

آیا کجی آلت تناسلی میتواند باعث معافیت سربازی بشود؟

خیر ولی دسته ای از بیماری های مربوط به آلت تناسلی که میتوانند معافیت سربازی بدهند شامل اپیسپادیازیس یا تخلیه ادرار بجای مسیر به پایین وجلو بسمت بالا باشد یا هیپوسپادیازیس که برعکس اپیسپادیازیس بوده ومجرای ادراری در محلی زودتر به بیرون خالی می شود یا تنگی مجرای ادراری که بصورت نازک شدن جریان ادرار وسختی خروج ادرار مشخص می شود .

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید