درد سنگ کلیه

سنگ کلیه

سنگ کلیه بیماری شایعی بوده ودرحدود ۱۰-۲۰ درصد افراد جامعه ما مبتلا به آن هستند. سنگ کلیه بواسطه درد بسیار شدیدی که ایجاد می کند و معادل درد زایمان در نظر گرفته می شود، مورد توجه قرار می گیرد.

سنگ کلیه بیشتر در افراد میانسال دیده می شود و در آقایان نسبت به خانم ها بیشتر دیده است.

چگونه سنگ کلیه ایجاد می شود؟

درمورد تشکیل سنگ کلیه تئوری های مختلفی بیان شده است؛ ولیکن اساس همه آنها براین اصل استوار است که اگر میزان ماده حل شده در ادرار تولیدی بیش از حد اشباع ان باشد،رسوب این ماده ظاهر شده وبصورت سنگ کلیه  بروز می کنند.

چه عواملی باعث تشدید تشکیل سنگ کلیه می شوند؟

۱- آب وهوای گرم وخشک

شیوع سنگ کلیه دراین نوع آب وهوا بیشتراست وافرادیکه درمناطق گرمسیری زندگی میکنند، سنگ کلیه بیشتری دارند.

۲- شغل

افرادیکه درتماس با گرما وبی آبی کارمیکنند،سنگ کلیه بیشتری دارند .مثلا آشپزها یانانواها سنگ سازی بیشتری دارند.افرادیکه شغلهای بی تحرک وساکن دارند سنگ کلیه بیشتر دارندمثل مدیران وافراد پشت میزنشین.

۳- وزن بالا

افرادیکه وزن بالا دارندسنگ سازی بیشتر دارند.درافراد چاق میزان تشکیل سنگهای اسیداوریک بصورت معنی داری افزایش می یابد.

۴- آب

مهم ترین عامل در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه مصرف زیاد آب میباشد.افرادیکه بیش از  ۳لیتر آب درروز مصرف می نمایند سنگ سازی بسیارکمتری دارند.

۵- ارث

درافرادیکه پدر یا مادر ،خواهر یا برادر مبتلا به سنگ کلیه باشد ،سنگ سازی بیشتر است.

*بخوانید : نارسایی کلیه !

۶- عفونت های ادراری

درخانمها نسبت به آقایان عفونتهای ادراری شایع بوده ومیزان تشکیل نوعی ازسنگ که استرویتی یا عفونی نامیده میشود،بیشتر است.

۷- بیماری های مادرزادی کلیه

بیماری هایی که باعث انسداد در مسیر ادراری میشوند باعث تجمع ادرار و رسوب شده،میزان سنگ ادراری بیشتر میشودمثل تنگی مادرزادی محل اتصال حالب به لگنچه.

۸- بیماری های ارثی خاص

این بیماری ها باعث تولید بیش ازحدیک ماده دربدن و رسوب درادرار میشود و میتواند کل اعضای خانواده را گرفتار سنگ کلیه نمایند.این افراد معمولا ازسنین کودکی شخص را گرفتارمیکنند مثل سیستنوری.

۹- رژیم غذایی

استفاده از فراورده های پروتینی مثل گوشت قرمزو یا کله پاچه میزان سنگ کلیه رابیشتر میکند.

۱۰- نمک

مصرف زیادنمک باعث افزایش سنگ کلیه میشود.

آیا نوع آب مصرفی روی سنگ سازی تاثیر گذار است؟

سوالی که خیلی از افراد از بنده می پرسند این است که آیا نوع آب مصرفی ،فرضا آب چشمه یا شهرخاصی تاثیرگذارهست ؟یا سوال میشود آیا آب مصرفی شهرسنگ سازی بیشتری میکند؟حقیقت اینست که مطالعات متعددی دراین خصوص انجام شده ولی ارتباطی بین سختی آب بامیزان تشکیل سنگ کلیه پیدانشده است.

*بخوانید : روزه داری بیماران کلیوی!

علایم درد سنگ کلیه چگونه است؟

درد سنگ کلیه بصورت تیپیک بصورت دوره ای بوده،ماهیت کولیکی دارد و بفاصله چنددقیقه ازتسکین ،دوباره تشدید می شود. شدت آن بسیارشدید است. این درد ازیک پهلوشروع شده وبه کشاله ران همان طرف تیر می کشد.

بعضی موارد ممکن است فرد با وجود اینکه سنگ کلیه بزرگ دارد و اصطلاحا شاخ گوزنی گفته می شود، هیچگونه علایمی مثل اینگونه دردها را ندارد و ممکن است کلیه فرد به مرور تماما توسط سنگ اشغال شود. بنابراین وجود درد فرصتی است که بیمار را به سوی درمان هدایت نماید.

ازعلایم همراه دیگر این درد، تهوع و استفراغ شدید است.

علایم ادراری نیز همراه می باشد که شامل:

 – دفع خون درادرار

ادرار برنگ چایی درمی آید.ممکن است در بعضی موارد این خون آشکارنباشدودرآزمایش میکروسکوپی ادرار تشخیص داده شود.

– سوزش ادرار

شخص هنگام ادرار کردن احساس سوزش وتیر کشیدن دارد.

– تکرر ادرار

میزان دفع ادرار افزایش می یابدوفردبدون داشتن ادرار زیادمکررا مراجعه به دستشویی دارد.

ازچه روش هایی جهت تشخیص سنگ کلیه استفاده می شود؟

ساده ترین روش سونوگرافی است ولی در بعضی موارد سونوگرافی قادر به تشخیص نیست و ممکن است نیاز به انجام CT-SCAN

و یا بندرت IVP استفاده گردد.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروریشما می توانید از طریق فرم زیر نظرات خود را در مورد سایت ارسال کرده و ما را در بهبود سایتمان کمک فرمایید تا هرچه بهتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

9 نظر
 1. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من بیمار شما هستم و برای عمل واریکوسل خدمتتان رسیدم واقعآ دستتون درد نکنه دیگه مشکلی ندارم و هیچ عارضه ای بعد از عمل برام پیش نیمده
  خواستم تشکر کرده باشم از زحماتتان

  پاسخ دادن
 2. علی داوودی
  علی داوودی گفته:

  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  از سایت خوبتون خواستم تشکر کنم که خیلی از مشکلات مردم رو پاسخ میده و سوالاتی رو که برایشان پیش میاد می تونن به راحتی باهاتون درمیون بزارن. من تو سایتهای دیگر هم رفتم ولی سایت شما خیلی کامل و خوبه
  ایشالا خدا اجرتون بده

  پاسخ دادن
 3. عباس
  عباس گفته:

  سلام آقای دکتر
  من قبلاً مطب خدمتتون اومدم و یه مشکلی داشتم که با تشخیص و درمان شما کاملاً خوب شدم، شاید اینجا جای مناسبی نباشه که بگم اما شما واقعاً دکتر با اخلاق و منصفی هستید و می تونم بگم بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری هستید که من رفتم چون متخصص اورولوژی که قبلاً رفتم کامل درمان نشدم و مشکلم پابرجا بود.
  بازم ممنون

  پاسخ دادن
 4. علی غفاری خانشیر
  علی غفاری خانشیر گفته:

  باسلام خدمت آقای دکتر آقا محمدپور.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و با تشکر از اطلاعات مفید و کارگشاتون.

  پاسخ دادن
 5. باباخانیان
  باباخانیان گفته:

  ‍ ‍ ‍ ‍ بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است(مائده ۳۲) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
  – پزشک محترم جناب آقای دکتر کیوان آقامحمدپور متخصص حاذق و دلسوز اندواورولوژیست، از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی فرهیختگی و هوشمندی در درمان “مادر” ما اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت صمیمانه ازشما تشکر میکنیم و دستتان را میبوسیم. امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم‌ ایران، سرآمد نیکان باشید. با‌ سپاس و آرزوی توفیقات الهی برای شما و خانواده محترمتان؛

  خانواده “باباخانیان” از دامغان

  پاسخ دادن
 6. حسین زاده
  حسین زاده گفته:

  با سلام و احترام، ممنون از شما آقای دکتر
  من چند وقت پیش به دلیل درد کلیه خدمتتان رسیدم و بعد از معاینه و بررسی جنابعالی مشخص شد که درون کلیه من چند سنگ وجود داره و گفتید که باید عمل بشه منم از عمل واقعاً وحشت داشتم اما شما خیلی خوب به روش عمل لاپاراسکوپیک pcnl همه سنگها رو کامل خارج کردید و کاملا خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم خدا خیرتون بده خیلی راضیم.
  دکتر آقامحمدپور بهترین فوق تخصص اورولوژی تهران هستند.

  پاسخ دادن
 7. سجاد جوادی پور
  سجاد جوادی پور گفته:

  ضمن تشکر از آقای دکتر محمدپور که به سوالات مردم جواب میده و مشگل گشای مردمن ایشالا همش سلامت باشن باتشکر,,سجاد جوادی پور از شمال

  پاسخ دادن
 8. سپهر
  سپهر گفته:

  با سلام خدمت آقای دکتر آقا محمد پور
  از پاسخ شما ممنونم و از اینکه مشاوره را رایگان انجام دادید و این امکان رو در سایت ایجاد کردید . بسیار متشکر و سپاسگزارم . با آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت برای شما دکتر گرامی

  پاسخ دادن

نظر خود را ارسال كنيد

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.