پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

روشهای جدید درمان ناباروری

درمان ناباروری

واریکوسل شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردانه است و با عمل جراحی ۷۰ درصد کیفیت اسپرم و ۵۰ درصد میزان حاملگی افزایش می یابد. پیوند مجدد واز در کسانیکه سابقه وازکتومی دارند، روشی کم هزینه واحتمال موفقیت بالا ومیزان حاملگی ۶۰ درصد دارد.

بدلیل هزینه کم ودرصد موفقیت بالای این اعمال جراحی در مقایسه با روشهای آزمایشگاهی، ترجیح اینست که ابتدا این روش ها انجام گیرد و در صورت عدم پاسخ یا موارد خاص از روش های آزمایشگاهی کمکی استفاده شود.

 درمان ناباروری

۱-تلقیح اسپرم داخل رحم IUI

۲-لقاح خارج رحمیIVF

۳-میکرواینجکشن ICSI

۴-تلقیح نطفه بداخل رحم GIFT

۵-تلقیح نطفه بارور شده داخل لوله رحمیZIFT

۶-تخمک اهدایی

۷- اهدای جنین

۸-رحم جایگزین

اسپرم و تخمکدرمان ناباروری با تلقیح اسپرم داخل رحم IUI

لازمه درمان ناباروری اینست که خانم تخمک موثر ودارای حرکت تولید کند. دراین روش مایع انزال شوهر بعد از شستشو وجداسازی اسپرم های زنده ومتحرک ،همزمان با زمان تخمک گذاری وارد رحم همسر می شود. مدت زمان استراحت در منزل حدود یک روز می باشد.

روش درمان ناباروری با تلقیح اسپرم داخل رحم IUI در موارد کاهش تولید اسپرم یا کاهش حرکت اسپرم و یا مشکلات موکوس گردن رحم کاربرد دارد. حداکثر تا ۴ بار از این روش استفاده می شود واحتمال حاملگی حدود ۳۵ درصد است.

*بخوانید : درمان ناباروری زوجین !

درمان ناباروری با لقاح خارج رحمی IVF

درمان ناباروری به وسیله این روش در مواردیکه آندومتریوز شدید باشد یا اختلالات لوله های رحمی باشد ویا اگر مرد مشکل شدید اسپرم مثل تعداد کم داشته باشد ،روش انتخابی است.

بعد از تحریک تخمک گذاری، با هدایت سونوگرافی وبا سوزن مخصوص تخمکها جمع آوری می شوند. اسپرم همزمان وبعد از آماده سازی وشستشو در مجاورت تخمک ها قرار گرفته ولقاح در شرایط آزمایشگاهی صورت می گیرد.روز بعداز بارور شدن تخمک ها جنین تقسیم شده وجنین مناسب داخل رحم انتقال داده می شود.

میزان موفقیت این عمل حدود ۲۵ درصد است.

درمان ناباروری با میکرواینجکشن ICSI

در موارد تعداد بسیار کم اسپرم این عمل کاربرد دارد.

ابتدا تخمدان ها توسط دارو تحریک شده وسپس تخمک ها جدا می شود. سپس اسپرم سالم با دستگاه میکرو اینجکشن وارد تخمک می شود. ۴۸ ساعت بعد ،جنینهای مناسب تقسیم شده داخل رحم منتقل می شوند.

ICSI نسبت به IVF گرانتر است .

در ICSI میزان موفقیت بیش از ۲۴ درصد می باشد.

درمان ناباروری با تلقیح نطفه بداخل رحم GIFT

درمان ناباروری در این روش تخمک واسپرم جداگانه آماده شده واز طریق لاپاراسکوپی بداخل لوله رحمی منتقل می شود.این روش نیاز به لوله رحمی سالم دارند.

درمان ناباروری با تلقیح نطفه بارور شده داخل لوله رحمی ZIFT

تخمک از تخمدان ها بدست آمده و با اسپرم در محیط بیرون لقاح انجام داده وزیگوت (جنین تک سلولی) توسط لاپاراسکوپی منتقل به لوله رحمی می شود.

*بخوانید : کوچکی آلت تناسلی !

درمان ناباروری با تخمک اهدایی

در مواردی که خانم تخمک ندارد یا کیفیت تخمک مطلوب نیست، انجام می گیرد. سن اهدا کننده ترجیحا بین ۲۰ تا ۳۴ سال باید باشد. انتقال رویان ۳-۵ روز بعد از بارورسازی روی می دهد.

اهدای جنین

بیمارانی که تحت IVF  قرار می گیرند، ۵۰ درصد جنین های آنها استفاده نشده و می توانند فریز جنین انجام دهند. بنابراین می توان از جنین این افراد با رعایت مسایل شرعی و قانونی استفاده نمایند. این روش بیشتر در خانم های یائسه یا در زوجینی  که مشکلات شدید بیضه یا تخمدان دارند استفاده می شود.

رحم جایگزین چیست؟

این روش درمان ناباروری زمانی است  که جنینهای یک زوج نابارور به رحم یک زن بارور سالم منتقل می شود وبعد از حاملگی و زایمان به والین اصلی خود تحویل داده می شود.

این روش در بیماران فاقد رحم یا سابقه سقط های مکرر قابل انجام است.

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

مقالات مرتبط

نظرات (1)

[…] لیتر است .چون اسپرم تولیدی کم است ،توانایی رسیدن به تخمک نداشته و ناباروری روی می […]

نظر خود را بنویسید