درمان ناباروری

روشهای جدید درمان ناباروری

واریکوسل شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردانه است و با عمل جراحی ۷۰ درصد کیفیت اسپرم و ۵۰ درصد میزان حاملگی افزایش می یابد. پیوند مجدد واز در کسانیکه سابقه وازکتومی دارند، روشی کم هزینه واحتمال موفقیت بالا ومیزان حاملگی ۶۰ درصد دارد.

بدلیل هزینه کم ودرصد موفقیت بالای این اعمال جراحی در مقایسه با روشهای آزمایشگاهی، ترجیح اینست که ابتدا این روش ها انجام گیرد و در صورت عدم پاسخ یا موارد خاص از روش های آزمایشگاهی کمکی استفاده شود.

 درمان ناباروری

۱-تلقیح اسپرم داخل رحم IUI

۲-لقاح خارج رحمیIVF

۳-میکرواینجکشن ICSI

۴-تلقیح نطفه بداخل رحم GIFT

۵-تلقیح نطفه بارور شده داخل لوله رحمیZIFT

۶-تخمک اهدایی

۷- اهدای جنین

۸-رحم جایگزین

اسپرم و تخمک - درمان ناباروری

درمان ناباروری با تلقیح اسپرم داخل رحم IUI

لازمه درمان ناباروری اینست که خانم تخمک موثر ودارای حرکت تولید کند. دراین روش مایع انزال شوهر بعد از شستشو وجداسازی اسپرم های زنده ومتحرک ،همزمان با زمان تخمک گذاری وارد رحم همسر می شود. مدت زمان استراحت در منزل حدود یک روز می باشد.

روش درمان ناباروری با تلقیح اسپرم داخل رحم IUI در موارد کاهش تولید اسپرم یا کاهش حرکت اسپرم و یا مشکلات موکوس گردن رحم کاربرد دارد. حداکثر تا ۴ بار از این روش استفاده می شود واحتمال حاملگی حدود ۳۵ درصد است.

*بخوانید : درمان ناباروری زوجین !

درمان ناباروری با لقاح خارج رحمی IVF

درمان ناباروری به وسیله این روش در مواردیکه آندومتریوز شدید باشد یا اختلالات لوله های رحمی باشد ویا اگر مرد مشکل شدید اسپرم مثل تعداد کم داشته باشد ،روش انتخابی است.

بعد از تحریک تخمک گذاری، با هدایت سونوگرافی وبا سوزن مخصوص تخمکها جمع آوری می شوند. اسپرم همزمان وبعد از آماده سازی وشستشو در مجاورت تخمک ها قرار گرفته ولقاح در شرایط آزمایشگاهی صورت می گیرد.روز بعداز بارور شدن تخمک ها جنین تقسیم شده وجنین مناسب داخل رحم انتقال داده می شود.

میزان موفقیت این عمل حدود ۲۵ درصد است.

درمان ناباروری با میکرواینجکشن ICSI

در موارد تعداد بسیار کم اسپرم این عمل کاربرد دارد.

ابتدا تخمدان ها توسط دارو تحریک شده وسپس تخمک ها جدا می شود. سپس اسپرم سالم با دستگاه میکرو اینجکشن وارد تخمک می شود. ۴۸ ساعت بعد ،جنینهای مناسب تقسیم شده داخل رحم منتقل می شوند.

ICSI نسبت به IVF گرانتر است .

در ICSI میزان موفقیت بیش از ۲۴ درصد می باشد.

درمان ناباروری با تلقیح نطفه بداخل رحم GIFT

درمان ناباروری در این روش تخمک واسپرم جداگانه آماده شده واز طریق لاپاراسکوپی بداخل لوله رحمی منتقل می شود.این روش نیاز به لوله رحمی سالم دارند.

درمان ناباروری با تلقیح نطفه بارور شده داخل لوله رحمی ZIFT

تخمک از تخمدان ها بدست آمده و با اسپرم در محیط بیرون لقاح انجام داده وزیگوت (جنین تک سلولی) توسط لاپاراسکوپی منتقل به لوله رحمی می شود.

*بخوانید : کوچکی آلت تناسلی !

درمان ناباروری با تخمک اهدایی

در مواردی که خانم تخمک ندارد یا کیفیت تخمک مطلوب نیست، انجام می گیرد. سن اهدا کننده ترجیحا بین ۲۰ تا ۳۴ سال باید باشد. انتقال رویان ۳-۵ روز بعد از بارورسازی روی می دهد.

اهدای جنین

بیمارانی که تحت IVF  قرار می گیرند، ۵۰ درصد جنین های آنها استفاده نشده و می توانند فریز جنین انجام دهند. بنابراین می توان از جنین این افراد با رعایت مسایل شرعی و قانونی استفاده نمایند. این روش بیشتر در خانم های یائسه یا در زوجینی  که مشکلات شدید بیضه یا تخمدان دارند استفاده می شود.

رحم جایگزین چیست؟

این روش درمان ناباروری زمانی است  که جنینهای یک زوج نابارور به رحم یک زن بارور سالم منتقل می شود وبعد از حاملگی و زایمان به والین اصلی خود تحویل داده می شود.

این روش در بیماران فاقد رحم یا سابقه سقط های مکرر قابل انجام است.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروریشما می توانید از طریق فرم زیر نظرات خود را در مورد سایت ارسال کرده و ما را در بهبود سایتمان کمک فرمایید تا هرچه بهتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

9 نظر
 1. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من بیمار شما هستم و برای عمل واریکوسل خدمتتان رسیدم واقعآ دستتون درد نکنه دیگه مشکلی ندارم و هیچ عارضه ای بعد از عمل برام پیش نیمده
  خواستم تشکر کرده باشم از زحماتتان

  پاسخ دادن
 2. علی داوودی
  علی داوودی گفته:

  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  از سایت خوبتون خواستم تشکر کنم که خیلی از مشکلات مردم رو پاسخ میده و سوالاتی رو که برایشان پیش میاد می تونن به راحتی باهاتون درمیون بزارن. من تو سایتهای دیگر هم رفتم ولی سایت شما خیلی کامل و خوبه
  ایشالا خدا اجرتون بده

  پاسخ دادن
 3. عباس
  عباس گفته:

  سلام آقای دکتر
  من قبلاً مطب خدمتتون اومدم و یه مشکلی داشتم که با تشخیص و درمان شما کاملاً خوب شدم، شاید اینجا جای مناسبی نباشه که بگم اما شما واقعاً دکتر با اخلاق و منصفی هستید و می تونم بگم بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری هستید که من رفتم چون متخصص اورولوژی که قبلاً رفتم کامل درمان نشدم و مشکلم پابرجا بود.
  بازم ممنون

  پاسخ دادن
 4. علی غفاری خانشیر
  علی غفاری خانشیر گفته:

  باسلام خدمت آقای دکتر آقا محمدپور.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و با تشکر از اطلاعات مفید و کارگشاتون.

  پاسخ دادن
 5. باباخانیان
  باباخانیان گفته:

  ‍ ‍ ‍ ‍ بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است(مائده ۳۲) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
  – پزشک محترم جناب آقای دکتر کیوان آقامحمدپور متخصص حاذق و دلسوز اندواورولوژیست، از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی فرهیختگی و هوشمندی در درمان “مادر” ما اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت صمیمانه ازشما تشکر میکنیم و دستتان را میبوسیم. امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم‌ ایران، سرآمد نیکان باشید. با‌ سپاس و آرزوی توفیقات الهی برای شما و خانواده محترمتان؛

  خانواده “باباخانیان” از دامغان

  پاسخ دادن
 6. حسین زاده
  حسین زاده گفته:

  با سلام و احترام، ممنون از شما آقای دکتر
  من چند وقت پیش به دلیل درد کلیه خدمتتان رسیدم و بعد از معاینه و بررسی جنابعالی مشخص شد که درون کلیه من چند سنگ وجود داره و گفتید که باید عمل بشه منم از عمل واقعاً وحشت داشتم اما شما خیلی خوب به روش عمل لاپاراسکوپیک pcnl همه سنگها رو کامل خارج کردید و کاملا خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم خدا خیرتون بده خیلی راضیم.
  دکتر آقامحمدپور بهترین فوق تخصص اورولوژی تهران هستند.

  پاسخ دادن
 7. سجاد جوادی پور
  سجاد جوادی پور گفته:

  ضمن تشکر از آقای دکتر محمدپور که به سوالات مردم جواب میده و مشگل گشای مردمن ایشالا همش سلامت باشن باتشکر,,سجاد جوادی پور از شمال

  پاسخ دادن
 8. سپهر
  سپهر گفته:

  با سلام خدمت آقای دکتر آقا محمد پور
  از پاسخ شما ممنونم و از اینکه مشاوره را رایگان انجام دادید و این امکان رو در سایت ایجاد کردید . بسیار متشکر و سپاسگزارم . با آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت برای شما دکتر گرامی

  پاسخ دادن

نظر خود را ارسال كنيد

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.