روزه داری و درد کلیه

روزه داری در بیماران کلیوی

یکی از سوالات شایعی که در ماه رمضان به کرار پرسیده می شود اینست که آیا روزه داری روی سنگ کلیه ویا سایر  تاثیر منفی می گذارند؟

کلیه ها مسؤول تنظیم و پالایش بدن هستند و املاح و آب اضافی بدن را جمع آوری ، بصورت ادرار دفع می نمایند .کلیه ها در تولید  Vit D(ویتامین D) و همچنین در خون سازی نقش مهم وموثری دارند .چنانچه کلیه ها عملکرد خود را از دست بدهند سموم و برخی عناصر در بدن انباشته شده و خطرات جدی برای فرد ایجاد می کند .

آیا هر بیمار با سنگ کلیه نباید روزه داری کند؟

جواب خیر است .هر سنگ کلیه ای مانع روزه داری نمی شود وبا در نظر گرفتن معیارهایی ،می توان در مورد روزه داری افراد با سنگ کلیه نظر داد .بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص کلیه ومجاری ادراری (ارولوژی) ویا فوق تخصص کلیه ومجاری ادراری (اندوارولوژی) در مورد امکان  روزه داری  مشورت صورت گیرد .

چه عواملی در امکان روزه داری افراد با سنگ کلیه تاثیر دارند؟

 1. سن فرد .میزان سنگ سازی کلیه در افراد میانسال بیشتر است .
 2. تعداد دفعات سنگ سازی کلیه در سال یا در طول عمر
 3. وجود یا عدم وجود بیماری همراه مثل قند خون بالا (دیابت)  یا کلیه پلی کیستیک
 4.  جنس سنگ کلیه : در هر فردی متفاوت می باشد .
 5. شغل بیمار
 6. نوع داروی مصرفی بیمار
 7. نوع رژیم غذایی
 8. سابقه عمل جراحی روی کلیه
 9. اندازه و تعداد سنگ کلیه
 10. محل سنگ کلیه
 11. عملکرد کلیه
 12. میزان فعالیت فرد

  * بخوانید :  سنـگ کلیه !

آیا فردیکه سنگ کلیه مکرر تولید میکند ،روزه داری بکند؟

اگر فرد در سال دو بار یا هر ۶ ماه یکبار سنگ کلیه بسازد و یا دفع نماید ،سنگ سازی کلیوی فعال دارد .در این افراد با توجه به اینکه کاهش مصرف مایعات در طول روز و تعریق در هوای گرم باعث افزایش املاح بدن میشود ،نباید روزه داری انجام شود .تعداد دفعات سنگ سازی با تصویر برداری وبا نظر پزشک متخصص کلیه ومجاری ادراری (ارولوژی) بیان می شود .

محل سنگ کلیه در امکان روزه داری مهم است؟

بله .اگر فرد  درد کلیه  داشته باشد و علت آن وجود سنگ کلیه در حالب (لوله بین کلیه و مثانه ) باشد و کلیه تورم (هیدرونفروز) داشته باشد ، فرد نباید روزه داری بکند .

اگر سنگ کلیه در یکی از حفرات کلیه (کالیس کلیه) ساکن باشد ، منعی جهت روزه داری ندارد  مگر اینکه علامتدار شده ودرد کلیه بدهد.

جنس سنگ کلیه روی امکان روزه داری اثر دارد؟

بله .سنگ کلیه اگر از جنس سیستینی باشد یا از نوع عفونی باشد ، بهتر است روزه داری انجام نشود .جنس سنگ کلیه معمولا با آزمایش و تجزیه سنگهای کلیه دفع شده بدست می آید .اکثر سنگهای کلیه از جنس کلسیم اگزالات است .در صورتیکه سابقه سنگ کلیه مشخص نباشد ،پزشک متخصص کلیه ومجاری ادراری (ارولوژی)  یا فوق تخصص  کلیه ومجاری ادراری (اندوارولوژی) می تواند با استفاده از تصویر برداری جنس آن را مشخص کند .

آیا افراد تک کلیه میتوانند روزه داری کنند؟

اگر فرد کلیه خود را  در اثر سنگ کلیه از دست داده باشد ، فرد نباید روزه داری کند . اگر فرد کلیه خود را به شکل مادرزادی نداشته باشد یا کلیه خود را جهت پیوند اهدا کند ، بشرط مصرف مایعات فراوان در فاصله افطار تا سحر مشکلی از نظر روزه داری ندارند و میتوانند روزه داری نمایند .

اگر فرد بیش از ۵۰ درصد عملکرد کلیه خود را بر اثر سنگ کلیه از دست بدهد ،بهتر است روزه داری نکند .

آیا افرادیکه کلیه پیوندی دارند میتوانند روزه داری کنند؟

در کلیه پیوندی در شش ماه اول و به طور ارجح یک سال اول نبایستی روزه گرفت ولی بعداز این مدت فقط مصرف داروها منعی برای روزه داری هستند .چنانچه متخصص کلیه ومجاری ادراری (ارولوژی)  یا فوق تخصص  کلیه ومجاری ادراری (اندوارولوژی) بتواند داروهای فرد را طوری تنظیم نماید که در وقت سحری یا افطار مصرف نماید ، منعی جهت روزه داری نیست .

*بخوانید: علت و علامت نارسایی کلیه !

آیا افراد با نارسایی کلیه می توانند روزه بگیرند؟

اگر فرد نارسایی خفیف کلیه دارد می تواند روزه داری نماید ولی از مصرف مایعات زیاد نباید غفلت کند ولی اگر نارسایی کلیه وی متوسط یا شدید به تشخیص متخصص کلیه ومجاری ادراری (ارولوژی)  یا فوق تخصص  کلیه ومجاری ادراری (اندوارولوژی)باشد ،بهتراست بعلت اینکه محدودیت مایعات باعث تشدید بیماری میشود وهمچنین بخاطر مصرف مایعات فرد روزه نگیرد .

آیا افرادیکه عفونت کلیه یا مثانه دارند نباید روزه بگیرند؟

روزه داری در این افراد بلامانع است ولی باید با نظر متخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی)  یا فوق تخصص  کلیه ومجاری ادراری (اندوارولوژی) آنتی بیوتیکها بنحوی تجویز شوند که روزی یکبار باشد .

فردیکه اسید اوریک بالا یا نقرس دارد ،نباید روزه داری بکند؟

روزه داری در افرادیکه اسید اوریک بالا دارند یا بیماری نقرس دارند سودمند است چرا که با کاهش جذب غذای مصرفی میزان اسید اوریک خون پایین آمده وبیماری بهبود می یابد.

توصیه های لازم جهت سلامتی کلیه ها در ماه رمضان

۱. سبک افطار نمایید و بیشتر از مایعات، سوپ و میوه ها بعد از افطار و قبل از سحری استفاده کنید.

۲.اگر سوزش ادرار دارید نگران نباشید .علت آن کاهش مصرف  مایعات است وبا مصرف مایعات بهبود خواهید یافت .

۳.ورزش وفعالیت بدنی را بعد از ظهر وقبل از افطار ودر هوای خنک انجام دهید .

 ۴.با مصرف مایعات ویا هندوانه هردو ساعت بعد از افطار رنگ ادرار خود را شفاف نگهدارید .

۵. از مصرف شیرینی از قبیل زولبیا با حجم زیاد  اجتناب نمایید.

 ۶. زمان مصرف و دوز داروهای قلبی و قند و غیره را با نظر دکتر خود تنظیم کنید.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروریشما می توانید از طریق فرم زیر نظرات خود را در مورد سایت ارسال کرده و ما را در بهبود سایتمان کمک فرمایید تا هرچه بهتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

9 نظر
 1. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من بیمار شما هستم و برای عمل واریکوسل خدمتتان رسیدم واقعآ دستتون درد نکنه دیگه مشکلی ندارم و هیچ عارضه ای بعد از عمل برام پیش نیمده
  خواستم تشکر کرده باشم از زحماتتان

  پاسخ دادن
 2. علی داوودی
  علی داوودی گفته:

  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  از سایت خوبتون خواستم تشکر کنم که خیلی از مشکلات مردم رو پاسخ میده و سوالاتی رو که برایشان پیش میاد می تونن به راحتی باهاتون درمیون بزارن. من تو سایتهای دیگر هم رفتم ولی سایت شما خیلی کامل و خوبه
  ایشالا خدا اجرتون بده

  پاسخ دادن
 3. عباس
  عباس گفته:

  سلام آقای دکتر
  من قبلاً مطب خدمتتون اومدم و یه مشکلی داشتم که با تشخیص و درمان شما کاملاً خوب شدم، شاید اینجا جای مناسبی نباشه که بگم اما شما واقعاً دکتر با اخلاق و منصفی هستید و می تونم بگم بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری هستید که من رفتم چون متخصص اورولوژی که قبلاً رفتم کامل درمان نشدم و مشکلم پابرجا بود.
  بازم ممنون

  پاسخ دادن
 4. علی غفاری خانشیر
  علی غفاری خانشیر گفته:

  باسلام خدمت آقای دکتر آقا محمدپور.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و با تشکر از اطلاعات مفید و کارگشاتون.

  پاسخ دادن
 5. باباخانیان
  باباخانیان گفته:

  ‍ ‍ ‍ ‍ بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است(مائده ۳۲) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
  – پزشک محترم جناب آقای دکتر کیوان آقامحمدپور متخصص حاذق و دلسوز اندواورولوژیست، از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی فرهیختگی و هوشمندی در درمان “مادر” ما اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت صمیمانه ازشما تشکر میکنیم و دستتان را میبوسیم. امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم‌ ایران، سرآمد نیکان باشید. با‌ سپاس و آرزوی توفیقات الهی برای شما و خانواده محترمتان؛

  خانواده “باباخانیان” از دامغان

  پاسخ دادن
 6. حسین زاده
  حسین زاده گفته:

  با سلام و احترام، ممنون از شما آقای دکتر
  من چند وقت پیش به دلیل درد کلیه خدمتتان رسیدم و بعد از معاینه و بررسی جنابعالی مشخص شد که درون کلیه من چند سنگ وجود داره و گفتید که باید عمل بشه منم از عمل واقعاً وحشت داشتم اما شما خیلی خوب به روش عمل لاپاراسکوپیک pcnl همه سنگها رو کامل خارج کردید و کاملا خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم خدا خیرتون بده خیلی راضیم.
  دکتر آقامحمدپور بهترین فوق تخصص اورولوژی تهران هستند.

  پاسخ دادن
 7. سجاد جوادی پور
  سجاد جوادی پور گفته:

  ضمن تشکر از آقای دکتر محمدپور که به سوالات مردم جواب میده و مشگل گشای مردمن ایشالا همش سلامت باشن باتشکر,,سجاد جوادی پور از شمال

  پاسخ دادن
 8. سپهر
  سپهر گفته:

  با سلام خدمت آقای دکتر آقا محمد پور
  از پاسخ شما ممنونم و از اینکه مشاوره را رایگان انجام دادید و این امکان رو در سایت ایجاد کردید . بسیار متشکر و سپاسگزارم . با آرزوی سلامتی و شادکامی و موفقیت برای شما دکتر گرامی

  پاسخ دادن

نظر خود را ارسال كنيد

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.