عفونت ادراری

درمان های جدید در عفونت ادراری

مجاری ادراری راهی است  که  به واسطه آن ادرار تولیدی از کلیه ها به خارج از بدن انتقال داده می شود. ادرار بعد از کلیه ، از لوله های باریکی عبور کرده و در مثانه ذخیره می گردد. زمانیکه مثانه پر می شود، احساس ادرار ایجاد میشود . ادرار از شکافی با نام “مجرای پیشابراه” از بدن  خارج می شود.

 • عفونت ادراری چیست؟

به نوعی از عفونت باکتریایی که بر قسمتی از مجاری ادراری تاثیر می‌گذارد عفونت ادراری (UTI (گفته می‌شود.

زمانی که این عفونت باکتریایی، مجاری ادراری تحتانی را درگیر می‌کند به آن عفونت مثانه (سیستیت ساده) و هنگامی که بر مجاری ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد به آن عفونت کلیه (پیلونفریت) گفته می‌شود.

عفونت ادراری از جمله رایج ترین انواع عفونت ها به شمار میرود . کودکان، نوجوانان، خانم ها و آقایون همه و همه می توانند در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار داشته باشند.

 • چرا عفونت ادراری در خانمها شایعتر است؟

در دوران نوزادی میزان عفونت ادراری در پسرها و دختران برابر است ولی از ۳ سالگی به بعد میزان عفونت ادراری در خانمها بیشتر از مردان است که به این دلایل میتواند باشد :

 1. طول مجرای ادرار در خانم‌ها خیلی کوتاه‌تر از آقایان است.
 2. نزدیک بودن مقعد و واژن به مجرای ادرار در زنان

عفونت ادراری

 • چه عواملی باعث افزایش احتمال عفونت ادراری می شوند؟

 1. تماس جنسی: در هر نزدیکی ، حجم بسیار زیادی میکروب وارد مجرای ادرار می شود که اگر خانم به‌ موقع و پس از تماس جنسی ادرار نکند یا حجم مایعاتی که استفاده می‌کند کم باشد، به عفونت ادراری مبتلا خواهدشد.
 2. قطع و وصل جریان ادرار هنگام ادرار کردن: بعضی ها به اشتباه فکر می‌کنند این‌کار برای تقویت عضلات ناحیه لگن مفید است؛ در حالی که قطع کردن جریان ادرار سبب ایجاد خلاء یا مکش در آن ناحیه شده و این خلاء تمام میکروب های بیماری زای اطراف مقعد و واژن را به داخل مجرای ادرار می کشاند و سبب ایجاد عفونت ادراری می شود .
 3. عدم رعایت بهداشت: مهم‌ترین نکته این است که هنگام شست‌وشو و طهارت و حتی خشک کردن،‌ دست یا دستمالی که به ناحیه مقعد کشیده می شود، به سمت جلو نیاید. بنابراین با شستن از جلو به سمت عقب می توان از عفونت ها پیشگیری کرد. همچنین عوض نکردن لباس زیر به‌ طور مرتب و وجود رطوبت و نم در آن سبب ایجاد کلونی‌های میکروبی و قارچی در لباس زیر می شود. سعی کنید لباس زیرتان همیشه خشک باشد.
 4. از بین رفتن باکتری مفید لاکتوباسیل: برخی میکروب‌ها به نام لاکتوباسیل در اطراف واژن زندگی می کنند و محیط اطراف واژن و مجرای ادراری را اسیدی و این منطقه را برای رشد باکتری ها نامناسب می کنند. حال اگر به هر دلیل این لاکتوباسیل ها از بین بروند، اسیدیته منطقه به هم می خورد و جهت رشد سایر باکتری ها مناسب می شود.
 5. پروستات بزرگ : در مردان بالای ۵۰ سال پروستات بزرگ مانع تخلیه ادرار شده و باعث عفونت ادراری میشود .
 6. سوند ادراری
 7. کاهش مقاومت بدن در اثر دیابت
 8. پوشیدن لباس زیر تنگ و بدون تبادل هوا
 9. نشستن در وان پر از آبی که آلوده باشد
 10. شل شدن و افتادگی اجزای دستگاه ادراری – تناسلی در زنان
 11. نگه داشتن ادرار برای مدت خیلی طولانی
 12. سنگ کلیه
 13. ناهنجاریهای مادرزادی در مجاری ادراری مثل برگشت ادراری یا رفلاکس
 14. پسران ختنه نشده
 15. روش‌های استفاده از اسپرم‌کش و دیافراگم برای جلوگیری از بارداری
 16. بیماری‌های مقاربتی مثل تبخال تناسلی یا کلامیدیا
 17. بعد از دوران یائسگی

 

*بخوانید: تنگی مجرای ادراری!

 

 • علایم عفونت ادراری در مثانه

 1. احساس اضطرار جهت ادرار کردن ( اورجنسی )
 2. درد در انتهای ادرار کردن
 3.  وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود)
 4. ادرار کدر
 5.  ادرار بدبو
 6. افزایش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نیاز به ادرار کردن به طور مکرر حتی زمانی که میزان ادرار در مثانه بسیار کم است
 7.  ناراحتی لگن یا درد قسمت تحتانی شکم (اغلب در قسمت فوقانی استخوان لگن)
 8. درد، ناراحتی و سوزش هنگام دفع ادرار و سوزش هنگام مقاربت جنسی

عفونت ادراری

 • علایم عفونت ادراری در کلیه

 1. علایم عفونت مثانه بهمراه :
 2. تب
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. درد پهلو
 • علایم عفونت ادراری  در کودکان

عفونت ادارای در کودکان بسیار اهمیت دارد چون می‌تواند باعث ایجاد آسیب پایدار و همیشگی در کلیه شود(مانند نارسایی کلیه). تشخیص عفونت ادراری در بچه ها مشکل است و تنها ممکن است بچه تب داشته باشد  و یا :

 1. تب
 2. عدم تغذیه مناسب
 3. استفراغ
 4. زردی طول کشیده
 5. عدم وزن گیری

با توجه به اهمیت بسیار زیاد عفونت ادراری در کودکان در صورت بروز علایم سریعا می‌بایست به پزشک مراجعه کرد. می توان با آزمایش کشت و کامل‌ادرار (UA) به تشخیص عفونت ادراری رسید و در صورت اثبات عفونت ادراری بررسی های تکمیلی شامل سونوگرافی، عکس رنگی و هسته ای و سایر مطالعات تشخیصی می بایست انجام شود.

 • تشخیص عفونت ادراری

 1. این بیماری عموماً با یک آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است. یک لیوان به شما داده می شود و از شما می خواهند که ادرار خود را درون آن بریزید. نمونه ی ادرار شما به آزمایشگاه انتقال داده می شود و آنجا از روی باکتری های موجود در آن تست به عمل می آید.
 2. اگر شما از نظر جنسی ارتباط دارید، ممکن است پزشک  متخصص اورولوژی یا فوق تخصص اورولوژی تشخیص دهد که این علائم مربوط به بیماری های دیگری نظیر بیماری های جنسی مانند: کالامیدیا و یا تبخال تناسلی باشند که متعاقباً آزمایشات لازم در آن زمینه را انجام خواهد داد.
 3. کشت ادرار و آنتی بیوگرام : جهت تعیین نوع باکتری عامل عفونت ادراری و تجویز آنتی بیوتیک مناسب لازم است .
 4. سونوگرافی کلیه و مثانه : در زنانیکه مکرر عفونت ادراری دارند یا مردان یا کودکان لازم است انجام شود .
 • درمان عفونت ادراری

آنتی بیوتیک نقش اساسی در درمان عفونت ادراری دارد .آنتی بیوتیک‌های خوراکی نظیر تری‌متوپریم/سولفامتوکسازول (TMP / SMX)، سفالوسپورین‌ها، نیتروفورانتوئین و یا فلوروکینولون زمان بهبود را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کوتاه می‌کنند و به همان اندازه مؤثر هستند. معمولاً یک دوره درمان سه روزه با تری‌متوپریم،TMP/SMX یا یک فلوروکینولون کفایت می‌کند، حال آن که درمان با نیتروفورانتوئین به ۵ – ۷ روز زمان نیاز دارد. با شروع درمان، علائم باید در عرض ۳۶ ساعت بهبود پیدا کند. در حدود ۵۰٪ از افراد بدون درمان طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابند.

 • آنتی بیوتیک جدید عفونت ادراری

فسفومایسین داروی جدیدی است که فقط یکبار استفاده میشه ودر عفونتهای ساده ادراری اثر خوبی دارد .

 

*بخوانید: سوزش ادرار !

 

 • پیشگیری از عفونت ادراری

 1. مایعات و آب زیاد بنوشید. سعی کنید مصرف مایعات بحدی باشه که رنگ ادرار همیشه زلال باشد . مصرف ۳ لیتر آب در روز توصیه می شود .
 2. ویتامین ث زیاد مصرف کنید. مدام آب پرتقال و آب لیمو و انواع نوشیدنی‌های سرشار از ویتامین ث بنوشید که ویتامین ث دشمن عفونت مجاری ادراری است.
 3. زغال اخته بخورید. در منابع طب سنتی خودن زغال اخته را یکی از روش‌های کارساز برای درمان عفونت ادراری معرفی کرده‌اند. البته اگر داروهای رقیق کننده خون می‌خورید در مصرف زغال اخته زیاده‌روی نکنید
 4. درمان یبوست
 5. شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب
 6. استفاده از لباس‌های زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مکرر آنها
 7. استفاده از پروبیوتیک‌ها که به صورت پودر یا قرص، یا ماست و دوغ حاوی پروبیوتیک و فرآورده‌های لبنی نیز وجود دارد توصیه می‌شود .
 • درمان عفونت ادراری در خانمهایی که بصورت مکرر عفونت ادراری دارند

یکی از موارد مراجعه زیاد بیماران به اینجانب خانمهایی هستند که عفونت ادراری مکرر دارند و به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند .برای این بیماران یک دوره آنتی بیوتیک مناسب داده میشه ، سپس برای مدتی درمان آنتی بیوتیک طولانی مدت گذاشته میشود که بعد از قطع پاسخ درمانی بسیار مناسب و عالی است .

 • چه میوه هایی در پیشگیری از عفونت ادراری مناسب هستند؟

 1. زغال اخته
 2. آب پرتقال و آب لیموترش
 3. آب آناناس
 4. آب انگور قرمز

عفونت ادراری

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری و ناباروریشما می توانید از طریق فرم زیر نظرات خود را در مورد سایت ارسال کرده و ما را در بهبود سایتمان کمک فرمایید تا هرچه بهتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

8 نظر
 1. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من بیمار شما هستم و برای عمل واریکوسل خدمتتان رسیدم واقعآ دستتون درد نکنه دیگه مشکلی ندارم و هیچ عارضه ای بعد از عمل برام پیش نیمده
  خواستم تشکر کرده باشم از زحماتتان

  پاسخ دادن
 2. علی داوودی
  علی داوودی گفته:

  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  از سایت خوبتون خواستم تشکر کنم که خیلی از مشکلات مردم رو پاسخ میده و سوالاتی رو که برایشان پیش میاد می تونن به راحتی باهاتون درمیون بزارن. من تو سایتهای دیگر هم رفتم ولی سایت شما خیلی کامل و خوبه
  ایشالا خدا اجرتون بده

  پاسخ دادن
 3. عباس
  عباس گفته:

  سلام آقای دکتر
  من قبلاً مطب خدمتتون اومدم و یه مشکلی داشتم که با تشخیص و درمان شما کاملاً خوب شدم، شاید اینجا جای مناسبی نباشه که بگم اما شما واقعاً دکتر با اخلاق و منصفی هستید و می تونم بگم بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری هستید که من رفتم چون متخصص اورولوژی که قبلاً رفتم کامل درمان نشدم و مشکلم پابرجا بود.
  بازم ممنون

  پاسخ دادن
 4. علی غفاری خانشیر
  علی غفاری خانشیر گفته:

  باسلام خدمت آقای دکتر آقا محمدپور.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و با تشکر از اطلاعات مفید و کارگشاتون.

  پاسخ دادن
 5. باباخانیان
  باباخانیان گفته:

  ‍ ‍ ‍ ‍ بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است(مائده ۳۲) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
  – پزشک محترم جناب آقای دکتر کیوان آقامحمدپور متخصص حاذق و دلسوز اندواورولوژیست، از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی فرهیختگی و هوشمندی در درمان “مادر” ما اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت صمیمانه ازشما تشکر میکنیم و دستتان را میبوسیم. امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم‌ ایران، سرآمد نیکان باشید. با‌ سپاس و آرزوی توفیقات الهی برای شما و خانواده محترمتان؛

  خانواده “باباخانیان” از دامغان

  پاسخ دادن
 6. حسین زاده
  حسین زاده گفته:

  با سلام و احترام، ممنون از شما آقای دکتر
  من چند وقت پیش به دلیل درد کلیه خدمتتان رسیدم و بعد از معاینه و بررسی جنابعالی مشخص شد که درون کلیه من چند سنگ وجود داره و گفتید که باید عمل بشه منم از عمل واقعاً وحشت داشتم اما شما خیلی خوب به روش عمل لاپاراسکوپیک pcnl همه سنگها رو کامل خارج کردید و کاملا خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم خدا خیرتون بده خیلی راضیم.
  دکتر آقامحمدپور بهترین فوق تخصص اورولوژی تهران هستند.

  پاسخ دادن
 7. سجاد جوادی پور
  سجاد جوادی پور گفته:

  ضمن تشکر از آقای دکتر محمدپور که به سوالات مردم جواب میده و مشگل گشای مردمن ایشالا همش سلامت باشن باتشکر,,سجاد جوادی پور از شمال

  پاسخ دادن

نظر خود را ارسال كنيد

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.