پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

درمان ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ

درمان ناتوانی جنسی

برقراری رابطه جنسی یکی از مهم ترین پایه های زندگی زناشویی است، ناتوانی جنسی یکی از شایع ترین مشکلات بین زوج های جوان است که در صورت حل نشدن با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد. اختلال توانایی جنسی یکی از پنج علت طلاق در کشور ما است و بنابراین مساله بسیار مهمی است که در جامعه امروزی ریشه بسیاری از مشکلات شده است، از همین رو نیاز به درمان ناتوانی جنسی وجود دارد.

  • ناتوانی جنسی چیست؟

عدم توانایی در ایجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی گویند که نه تنها تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی افراد دارد بلکه مشکل مشترکی است که خود شخص و همسر او را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث اضطراب، افسردگی و کاهش برداشت شخصی از زندگی زناشویی افراد و از بین رفتن اعتماد به نفس می شود که هر یک به تنهایی باعث افزایش عوارض روحی و اجتماعی مربوط به این بیماری می شود.

  • چگونه نعوظ انجام میشود؟

برای اینکه نعوظ آلت تناسلی ایجاد شود، باید قسمت‌های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می‌خواهد، نمی‌تواند به سادگی نعوظ پیدا کند. جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون‌های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت و عدم خروج آن از آلت ضروری میباشد. وقتی تمام این دستگاه‌ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می‌گردد.

در طول مدت نعوظ دریچه‌های وریدی بسته بوده بنابراین نعوظ تداوم می‌یابد. پس از انزال دریچه‌های وریدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه یافته و آلت تناسلی به حالت اولیه بر می‌گردد. لازم به ذکر است که در افراد بطور طبیعی چندین بار به هنگام خواب و در صبحگاه نعوظ اتفاق می‌افتد که به آن نعوظ صبحگاهی گفته می‌شود.

  • نعوظ صبحگاهی:

هر شخص در طی خواب شب به فاصله هر ۲ ساعت یکبار و بصورت غیر ارادی دچار نعوظ یا ارکشن میشود که وجود این ارکشنها نشانه وجود کافی هورمونهای جنسی یا تستوسترون است.

  • انواع ناتوانی جنسی:

  1. اختلال ارکشن (ERECTION)
  2. انزال زودرس
  3. عدم تمایل به رابطه جنسی

 

درمان ناتوانی جنسی

  • علل ناتوانی جنسی:

  1. روحی،روانی: مثلاً وقتی مردی استرس و افسردگی داشته و یا نگران این باشد که نمی‌تواند عمل دخول را انجام دهد، دچار ناتوانی جنسی می‌گردد که به آن ناتوانی جنسی روانی می‌گویند. احساس گناه، افسردگی، حاملگی شریک جنسی، ترس از خشم نسبت به شریک جنسی خود، استرس و اضطراب زیاد، زود انزال