پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

درمان جدید و قطعی پلاک پیرونی آلت تناسلی

پلاک پیرونی آلت تناسلی

بیماری پلاک پیرونی Peyronie’s Disease  را باید قاتل نعوظ در مردان دانست  که به مرور باعث ایجاد درد و کجی در آلت تناسلی شده ، مشکلات روحی روانی متعدد برای فرد ایجاد کرده و فرد بصورت کامل توان جنسی خود را از دست میدهد. با توجه به زیاد شدن این مشکل، در این مقاله راجع به علل و روش درمان آن بحث می کنیم. به ویژه که با استفاده از دستگاه منحصر به فرد و جدید به نتایج عالی در درمان کامل این بیماری که به عقیده بسیاری از پزشکان لاعلاج میباشد ، دست یافته ایم .

 • علایم اولیه پلاک پیرونی آلت تناسلی چیست؟

سن شایع بیماری پلاک پیرونی بین ۴۰-۷۰ سال است و با افزایش سن بیشتر میشود. در افراد دیابتی بیشتر دیده میشود .

 1. اولین علامت بیماری پلاک پیرونی درد در هنگام نعوظ است .
 2. کجی آلت تناسلی: در این مرحله بعلت ایجاد پلاک ، آلت تناسلی فرد در جهت پلاک پیرونی کج می شود و می تواند درجه شدید داشته باشد .
 3. لمس کردن جسم سفت در روی تنه آلت که بنام پلاک گفته می شود و هر چقدر تعداد آن زیادتر باشد ، نشانه شدت مشکل است .این پلاک میتواند در نواحی مختلف آلت فرد ایجاد بشود .
 4. ناتوانی جنسی: در مراحل اولیه بصورت ناتوانی در نگهداشتن سفتی آلت ( ارکشن ) و در مراحل بعدی عدم توانایی نعوظ است .
 • علل ایجاد پلاک پیرونی؟

علل مختلفی در ایجاد بیماری پلاک پیرونی تاثیر دارند و معمولاً علت آن وارد شدن آسیبهای مکرر به آلت تناسلی به دفعات زیاد است.

 1. ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ: مشخص شده است افرادی که بیماری پیرونی دارند در مقایسه با مردان متاهل هم سن خود، تعداد نزدیکی بیشتری داشته‌اند یا از نزدیکی‌های خشنی برخوردار بوده‌اند که احتمال ضربه به آلت در آنها بیشتر بوده است. به عبارتی، می‌توان گفت بیماری پیرونی یک بیماری بافتی مرتبط با سن است که در بیماران با تمایلات جنسی زیاد، اتفاق می‌افتد. در طول فرایند بهبود، بافت اسکار شکل نامنظمی دارد که پس از آن ممکن است به یک گره قابل لمس تبدیل شده و به تدریج به خمیدگی آلت منجر شود. در این بیماری زمانی که آلت تناسلی به حالت نعوظ می‌رسد، منطقه دارای بافت اسکار قادر به کشش نیست و در نتیجه آلت تناسلی شکل طبیعی نعوظ را نگرفته و احتمالاً دردناک خواهد بود .
 2. سابقه شکستگی آلت
 3. دیابت
 4. مصرف سیگار
 5. وراثت
 6. اختلال بافت همبند

 

*بخوانید: کوچکی آلت تناسلی!

 

 • در موارد وقوع پلاک پیرونی چه باید کرد؟

 1. معاینه فیزیکی: اولین علامت ایجاد پلاک پیرونی آلت تناسلی ایجاد درد در حین نعوظ است . به محض احساس این حالت باید به پزشک متخصص اورولوژی یا فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. گرفتن عکس در حالت نعوظ ، کمک شایانی به پزشک میکند تا درمان موثر را اعمال نماید .
 2. سونوگرافی از آلت تناسلی: می تواند اندازه و محل پلاک پیرونی آلت تناسلی را مشخص نماید .
 • روشهای درمان پلاک پیرونی:

 1. درمان دارویی
 2. شوک تراپی خارجی (SWT)
 3. جراحی
 • درمان دارویی خوراکی پلاک پیرونی:

از داروهای مختلفی جهت بهبود پلاک پیرونی نام برده شده که متاسفانه تاثیر قابل ملاحظه در درمان ندارند. مثل ویتامین E ، کلشی سین ، پودر پوتابا (POTABA) که بصورت خوراکی استفاده میشود که علیرغم هزینه زیاد ، در درمان جدید پلاک پیرونی جایی ندارند .

 • تزریق داخل پلاک پیرونی:

در این روش داروهایی مثل وراپامیل و کورتون به تنهایی یا ترکیب با هم با استفاده از سرنگ ظریف بداخل پلاک تزریق می شود. معمولاً بمدت ۶ تزریق با فاصله دو هفته انجام میشود و نتیجه مورد نیاز معمولا با این تزریقها بدست نمی آید .

 • دستگاه شوک ویو خارجی (ESWT) درمان پلاک پیرونی:

روش قطعی درمان  و به عبارتی تنها درمان پلاک پیرونی آلت تناسلی ، روش شوک تراپی خارجی با استفاده از دستگاه است که در آن در حالیکه فرد روی تخت مخصوص دراز کشیده ، پروپ دستگاه در محل پلاک گذاشته شده و بمدت ۲۰ -۳۰ دقیقه توسط اپراتور کارآزموده امواج پیزوالکتریک تابیده می شود . تعداد جلسات درمانی ۴-۶ جلسه است . طبق آخرین یافته های علمی نتیجه درمانی بسیار مطلوب است و ما نیز در کلینیک خودمان نتایج عالی در بیش از ۱۰۰ بیمار بدست آورده ایم. شایان ذکر است تنها مدل مخصوص دستگاه شوک ویو از یک شرکت معتبر جهت درمان پلاک پیرونی ( اولین بار در ایران ) در کلینیک ما وجود دارد .

 • پلاک پیرونی آلت تناسلیروش جراحی در درمان پلاک پیرونی:

برخلاف نظرات قدیمی در درمان پلاک پیرونی، امروزه جراحی هیچ نقشی در درمان نوین پلاک پیرونی آلت تناسلی ندارد و به علت عوارض فراوان توصیه نمیشود .

 • آیا سونوتراپی در درمان پلاک پیرونی موثر است؟

سونوتراپی روشی غیر موثر دردرمان پلاک پیرونی یا اختلال نعوظ است و با روش شوک تراپی خارجی با پیزوالکتریک متفاوت است.

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری و ناباروری

مقالات مرتبط

نظرات (4)

سلام ،بهترین روش درمان پلاک پیرونی شوک ویو تراپی است و جهت هماهنگی با منشی تماس بگیرید

سلام
آقای دکتر از شما بسیار ممنونم
من پلاک پیرونی داشتم و با ۴ جلسه استفاده از دستگاه شوک ویو در مطب بهتر شدم

سلام یعنی درمان کامل نشدید

بسیار مفید بود با تشکر

نظر خود را بنویسید