خون در ادرار

خون در ادرار یا هماچوری Hematuria

خون در ادرار ( ادرار خونی یا هماچوری Hematuria) علامت ترسناکی است و باعث وحشت می شود ولی بر خلاف ظاهر آن علل بسیار ساده ای می تواند داشته باشد که از ورزش سنگین گرفته تا عفونت ادراری باشد و در مواردی علل جدی و مهم مثل سرطان کلیه یا سرطان مثانه باشد.

خون در ادرار (ادرار خونی) به چه صورتی دیده می شود؟

خون در ادرار (ادرار خونی) به صورت قرمز رنگ یا قهوه ای رنگ رویت می شود. ممکن است در بعضی موارد شخص متوجه خون در ادرار نشده و فقط با آزمایش ادرار متوجه خون شود. اگر در آزمایش ادرار تعداد RBC یا تعداد گلوبول های قرمز بیش از سه عدد باشد مهم است و نشان دهنده خون در ادرار است. ممکن است لخته هم دفع شود.

علل خون در ادرار (ادرار خونی) چیست؟
  1. عفونت ادراری
  2. سنگهای کلیه و مثانه
  3. داروها
  4. ضربه به کلیه
  5. سرطانهای کلیه و مثانه
  6. ورزش و فعالیت سنگین
  7. بیماریهای ارثی کلیه
  8. بزرگی پروستات
  9. بیماریهای داخلی کلیه
  10. عادت ماهانه و فعالیت جنسی
علل خون در ادرار ( ادرار خونی) بچه ها کدام است؟

علل خون در ادرار در سنین مختلف متفاوت است. در بچه ها ادرار خونی علل خوش خیم داشته، می تواند به علت دفع کلسیم در ادرار یا بیماریهای مادرزادی کلیه و یا عفونت در ادرار باشد. بهتر است با مراجعه به متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری بررسی تکمیلی شامل آزمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود.

مصرف چه داروهایی سبب خون در ادرار (ادرار خونی) می شود؟

داروهایی که خون در ادرار ایجاد می کنند شامل وارفارین،هپارین،آسپرین و سیکلوفسفامید است و معمولاً با قطع این داروها مشکل بیمار برطرف می شود.

عفونت ادراری چگونه باعث خون در ادرار (ادرار خونی) می شود؟

عفونت ادراری به صورت عفونت مثانه یا کلیه می توانند باشند و باعث سوزش ادرار،تکرر ادرار و دفع خون در ادرار می شوند. با مصرف آنتی بیوتیک مناسب دفع خون برطرف می شود.

سنگ ادراری چگونه می تواند خون در ادرار تولید کند؟

سنگهای ادراری چه در کلیه یا حالب و چه در مثانه باشند معمولاً در اثر رسوب کریستالها ایجاد شده و به علت آزرده کردن مخاط سیستم ادراری ایجاد خون در ادرار می کنند. بعد از درمان این سنگها بهبودی سریع حاصل می شود.

ادرار خونی به علت چه سرطانهایی می تواند باشد؟

سرطان (کانسر) مثانه،کلیه،لگنچه،حالب و گاهی پروستات می تواند خون در ادرار تولید نمایند. در افراد بالای ۵۰ سال و به ویژه اگر سیگاری باشند وجود مقدار اندکی خون در ادرار هم مهم بوده و باید ارزیابیهای لازم از جمله انجام سونوگرافی کلیه و مثانه و حتی سی تی اسکن و سیستوسکوپی توسط متخصص یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری باید انجام شود.

آیا بزرگی خوش خیم پروستات می تواند خون در ادرار ایجاد نماید؟

در صورت بزرگی پروستات فشار بر مجرای ادرار موقع ادرار کردن وارد شده و باعث خون در ادرار می شود. در صورت تکرار این مشکل نیاز به عمل جراحی برداشت پروستات وجود دارد.

درمان خون در ادرار چیست؟

در صورت وجود خون در ادرار باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمود. ارزیابی شامل آزمایش ادرار و انجام سونوگرافی کلیه و مثانه و حتی سی تی اسکن و سیستوسکپی می باشد. بر اساس علت، نوع درمان متفاوت است و ممکن است نیاز به پیگیری بعدی نیز باشد.

سیستوسکپی چیست؟

سیستوسکپی وسیله ای مانند آندوسکوپ است که جهت بررسی مثانه و مجرای ادراری در هر دو جنس زن و مرد انجام می شود و با بی حسی قابل انجام است. این عمل به صورت سرپایی است.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری و ناباروری