پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

خود ارضایی یا استمنا چیست؟

استمنا

خودارضایی یا استمنا یکی از روش های انحرافی ارضای میل جنسی است که با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خود یا آلات مصنوعی و انجام سکس خیالی در ذهن فرد انجام شده و معمولا تا رسیدن به لذت جنسی ادامه پیدا می کند.

خود ارضایی یا استمنا نوعی تحریک مکانیکی در دستگاه تناسلی است بصورتیکه فرد عمدا با خود کاری می کند که به تخلیه هیجان منجر می شود. خود ارضایی ( استمنا ) در شرایط کنونی جامعه و دشواری امر ازدواج متاسفانه رواج گسترده ای در بین پسران و دختران و بالطبع در بین آقایان و خانمها دارد که باعث بروز مشکلات و ناهنجاریهای زناشویی و بروز پدیده طلاق شده است .

آیا خود ارضایی یا استمنا اعتیاد آور است؟

خود ارضایی ( استمنا ) بسبب ایجاد لذت و رساندن فرد به ارگاسم ، محیا بودن محیط و شرایط انجام آن، وجود امنیت خاطر و سهولت انجام آن ، عمل بسیار اعتیاد آوری محسوب می شود. اگر خود ارضایی ( استمنا ) باعث اختلال در کار ، فعالیت های روزانه و ارتباط زناشویی گردد بمعنای اعتیاد به آن است. ترک خود ارضایی ( استمنا )  بلحاظ همین اعتیاد ذکر شده مشکل می باشد .

آیا خود ارضایی ( استمنا ) باعث کوچکی آلت تناسلی می شود؟

استمنا ارتباطی با کوچکی آلت تناسلی ندارد و نه باعث افزایش طول آلت می شود ونه باعث کوتاهی آلت مردانه ایجاد می کند .

*بخوانید : کوچکی آلت تناسلی!

خود ارضایی ( استمنا ) با واریکوسل چه ارتباطی دارد؟

واریکوسل در واقع بزرگ شدن کلافه وریدها در اطراف بیضه و افزایش گرمای اطراف بیضه است و ارتباطی با خود ارضایی ( استمنا ) ندارد . میتوانید مقاله واریکوسل اینجانب در سایت را ملاحظه فرمایید .

آیا خود ارضایی ( استمنا ) باعث بزرگی پروستات می شود؟

خود ارضایی ( استمنا ) باعث بزرگی پروستات نمی شود و در واقع ارتباطی بین افزایش تعداد دفعات سکس با بزرگی پروستات وجود ندارد .

خود ارضایی چه ارتباطی با سرطان پروستات دارد؟

خود ارضایی ( استمنا ) با سرطان پروستات ارتباطی ندارد ودر واقع ثابت شده اگر تعداد روابط جنسی سالم افزایش داشته باشد خطر سرطان پروستات کاهش می یابد .

عوارض خود ارضایی یا استمنا چیست؟

 1. عوارض روحی _ روانی

 2. عوارض جنسی در آقایان

 3. عوارض جنسی در خانمها

عوارض روحی و روانی خود ارضایی یا استمنا چیست؟

این عارضه مشترک در آقایان و خانمها است که بدین علت است وقتیکه فرد در ذهن خویش با کسی تجسم ذهنی دارد، فرمان مجازی به مغز فرستاده می شود و مغز این فرمان را به ارگانهای جنسی ارسال می کند و عمل ارگاسم صورت می گیرد. مغز کم کم به این پدیده عادت کرده و در هنگام رابطه جنسی فقط بصورت مجازی تحریک می شود و بصورت حقیقی تحریک نمی شود. در نتیجه اختلال در رابطه زناشویی ایجاد شده و فرد فقط از همین طریق به خود ارضایی ( استمنا ) رسیده و با سکس حقیقی ارگاسم نمی شود.

عوارض جنسی خود ارضایی ( استمنا ) در آقایان

 1. عدم لذت از رابطه جنسی
 2. زود انزالی

*بخوانید : زودانزالی!

عوارض جنسی خود ارضایی ( استمنا ) در خانم ها

 1. کم حوصلگی
 2. عدم لذت از رابطه جنسی نرمال
 3. خواب آلودگی
 4. خستگی
 5. احساس ضعف

درمان  خود ارضایی ( استمنا )

بهتر است جهت درمان خود ارضایی ( استمنا ) در افرادیکه وابسته به آن هستند ترک فوری انجام نشود چرا که به آسانی امکان ترک وجود ندارد .

اگر فرد روزانه ۳ بار یا بیشتر خود ارضایی ( استمنا ) میکند در موقع ترک آن باید صبر و استقامت داشت و تعداد دفعات برای چند هفته دو بار و چند هفته یکبار در روز باشد وبعد از دو ماه بصورت کامل ترک کرد .

 1. بهتر است فرد در موقعیتهای تنها نباشد .
 2. از دیدن تصاویر ،فیلمها و مطالب تحریک آمیز اجتناب نماید .
 3. ازدواج برای افراد جوان می تواند تا حدود زیادی جلوی خود ارضایی ( استمنا ) را بگیرد .
 4. انجام ورزش و فعالیتهای بدنی روزانه .
 5. با مراجعه به متخصص کلیه و مجاری ادراری یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ومصرف داروهای کاهنده میل جنسی می توان به عنوان کمک استفاده کرد .

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

مقالات مرتبط

نظرات (1)

بسیار ممنونم دکتر آقا محمدپور

نظر خود را بنویسید