پرسش از پزشک

تماس با پزشک

میدان ونک، بلوار میرداماد ،تقاطع ولیعصر، روبروی آزمایشگاه مسعود، جنب مجتمع اسکان ،مرکز جراحی میرداماد

توصیه های بعد از عمل واریکوسل

عمل واریکوسل

واریکوسل همان اتساع شبکه وریدی (سیاهرگی) اطراف بیضه است. 

واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان می‌باشد. علت ایجاد آن اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه‌های وریدی بیضه است که نیاز به عمل واریکوسل می باشد.

 

روش های عمل جراحی واریکوسل کدام است؟

عمل جراحی واریکوسل توسط فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری یا متخصص ارولوژی یا اورولوژیست انجام می شود .

۱- روش جراحی سنتی

روش جراحی سنتی ومعمولی واریکوسل بدین گونه است که ابتدا شکاف در قسمت پایین شکمی داده شده  و وریدها بسته می شوند .عوارض این عمل نسبت به دیگر روشها بیشتر است.

۲- روش میکروسکوپی ( میکروسرجری)

استاندارد ترین عمل و دقیق ترین روش جراحی واریکوسل است که با برش کوچک پایین شکم وبا کمک میکروسکوپ انجام می شود.در این روش عروق بیضه مثل شریان ولنف بیضه  حفظ می شود وکمترین عوارض نسبت به عملهای دیگر دارد .میزان عود در این روش بسیار پایین است . به این روش ، میکروسرجری گفته می شود .

۳- روش جراحی با لاپاراسکوپی

دراین روش سه سوراخ کوچک ایجاد شده، با بزرگنمایی بیش از ۲۰ برابر ودر عرض نیم ساعت وبعد از حفظ کردن شریان و لنف ،فقط وریدها با استفاده از کلیپ ریز وبدون استفاده از کوتر بسته میشود وارتباط خونی وریدی بیضه قطع ودمای بیضه پایین می آید. در این روش میزان عود بسیار پایین است.

  • توصیه های بعد از عمل واریکوسل:

 چند روز  بستری  بعد از عمل واریکوسل لازم است ؟

معمولا عصر همان روز یا صبح روز بعد از عمل واریکوسل ترخیص خواهید شد .

پس از عمل واریکوسل از کی میتوان راه رفت؟

بسته به نوع بیهوشی عمل واریکوسل راه رفتن متفاوت است . اگر بی حسی از کمر ( بیهوشی اسپینال ) شده اید ، بهتر است تا صبح روز بعد سرپا نایستید چون ممکن است دچار سردرد شوید ولی اگر بیهوشی عمومی شده اید ،حدود چند ساعت پس از عمل می توانید روی تخت بنشینید و پاها را از لبۀ تخت آویزان کنید و سپس با کمک همراه راه بروید.

پس از جراحی واریکوسل تا کی باید پانسمان را تعویض کرد؟

پانسمان شما قبل از ترخیص از بیمارستان تعویض خواهد شد. این پانسمان را دو روز بعد از عمل بردارید و اگر ترشحی وجود نداشته باشد پس از آن دیگر نیاز به پانسمان ندارید.

 

*بخوانید: درد بیضه!

 

رژیم غذایی پس از عمل جراحی واریکوسل چیست؟

حدود هشت ساعت پس از عمل می توانید بتدریج از مایعات استفاده کنید .چنانچه از بیهوشی عمومی برای شما استفاده شده است ، بهتر است غذاهای معمولی را از روز بعد شروع کنید.

چه مدت پس از عمل جراحی واریکوسل می توان به حمام رفت؟

در صورتی که محل زخم ترشح نداشته باشد ، دو روز بعد از عمل می توان به حمام رفت.

پس از چه مدت از عمل جراحی واریکوسل می توان به سر کار رفت؟

از یک روز  پس از عمل می توان به فعالیتهای عادی بازگشت.طی دو هفتۀ اول بعد عمل باید از انجام کارهای سنگین خودداری کرد ولی پس از آن ورزش و فعالیت سنگین موجب عود واریکوسل نمی شود و بلامانع است.

چند روز بعد از عمل جراحی واریکوسل میتوان نزدیکی کرد ؟

از ۲۴ ساعت بعد از عمل اقدام به باروری و فعالیت های جنسی می تواند شروع شود.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل از کی شروع شود ؟

به محض برطرف شدن اثرات بیهوشی میتوان رانندگی کرد و هیچگونه محدودیتی در این خصوص نیست .

آیا بعد از عمل جراحی واریکوسل میتوان  بدنسازی کرد؟

بعد از عمل جراحی واریکوسل ورزشهای معمولی وسنگین مثل بدنسازی مشکلی ایجاد نمیکنند .

بخیه ها بعد از عمل جراحی واریکوسل کی خارج می شوند؟

معمولا نوع بخیه در عمل جراحی از نوع قابل جذب پلاستیک میباشد که خود بخود جذب میشود و نیازی به خارج کردن ندارد ولی اگر نخ نایلون باشد بسته به نظر پزشک پس از هفت الی ده روز خارج می شوند .

پس از ترخیص بدنبال عمل جراحی واریکوسل  چه دارویی نیاز است؟

بسته به نیاز، مسکن وآنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود و در صورتی که عمل به علت ناباروری بوده است، داروهای دیگری هم لازم است.

آیا جای برش عمل جراحی واریکوسل باقی می ماند؟

 برش  عرضی حدود دو سانتیمتری در محل خطوط پوستی لانجر داده میشود  که بتدریج کم رنگ می شود و معمولا قابل تشخیص نیست .اگر برش در امتداد این خطوط نباشد ، رد و اسکار میگذارد .

در چه صورت بعد از عمل جراحی واریکوسل باید به پزشک معالج مراجعه نمایید ؟

تب بالاتر از ۳۸ درجه، خونریزی یا ترشح زیاد از محل عمل،تورم شدید در ناحیۀ عمل یا اطراف بیضه ها

آزمایش اسپرم چه مدت بعد از عمل جراحی واریکوسل انجام میشود ؟

آزمایش اسپرم (اسپرموگرام ) 4 ماه بعد از عمل جراحی انجام میشود و معمولا حدود  70 -80  درصد کیفیت اسپرم سازی بهتر میشود .

چه مدت بعد از عمل واریکوسل میتوان بچه دار شد ؟

بعد از عمل واریکوسل ،4 ماه طول میکشد تا اسپرم های با کیفیت خوب تولید شود و بنابراین بعد از 4 ماه از عمل واریکوسل بهترین زمان برای نزدیکی جهت بچه دار شدن است .نزدیکی بصورت یک شب در میان یک هفته بعد از اتمام دوره پریود همسر صورت می گیرد .

در موارد عود واریکوسل چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

عود واریکوسل به نوع عمل جراحی آن ارتباط زیادی دارد . در روش میکروسرجری کمترین میزان عود و در روش شکمی بیشترین میزان عود وجود دارد .در صورتیکه درد بعد از عمل ادامه دار باشد باید معاینه انجام شود و با سونوگرافی داپلر تایید عود میشود . در موارد عود واریکوسل بهترین نوع عمل ، میکروسرجری است که توسط فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری یا ارولوژیست یا متخصص اورولوژی انجام می شود .

 

 

 

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری و ناباروری

 

 

 

مقالات مرتبط

نظرات (17)

سلام دوستان انقدر که میگن هم راحت نیست این عمل من دیروز عمل کردم خیلی درد دارم ولی امید وارم که زود خوب بشم ممنونم

ممنون واقعا استفاده کردم

سلام مرسی از مطالب مفیدتون💓

Avatar
ناصر حسینی بر

من چند روز قبل پیش خود آقای دکتر آقامحمدپور عمل دو طرفه میکروسرجری عمل کردم موفقیت کامل عمل سه ماه بعد مشخص می شود.
اما خدایی کارشون بیسته چون عمل دو طرفه بود روز اول کمی درد داشتم اما بیمارستان خوبی عمل کرد که از هر لحاظ به بیمار می رسیدند و درصورت نیاز مرتب درد کنترل میکردند و حواسشون به بیمارا بود.
جای عمل هم عالی بخیه زدند طوریکه روز اول حتی یه ذره خونریزی نداشت امروز روز سوممه درد ندارم فقط از پله ها که برم یا زیاد راه برم یه ذره بیضه ها درد می گیرند و پانسمان که عوض کردم یک گوشه جای عمل یه کوچولو باد کرده که نمیدونم از پوسته که جمع شده یا عفونته اما با بتادین شستم و پانسمان هم کردم
ان شاالله بعد از حل مشکل بارداری باید تشکر ویژه ای از ایشون داشته باشم شهرخودمون هم این عمل انجام می دادند حتی روز قبل عمل من تو شهر خودمون نوبت داشتم اما چون رضایت بیمارا از آقای دکتر دیدم تصمیم گرفتم چند میلیون بیشتر هزینه کنم و پیش ایشان تو تهران مراجعه کنم. منظورم اینه اگر با این مشکل مواجه هستید کار آقای دکتر از هر لحاظ عالیه.
در ضمن من ماه قبل زالو درمانی هم کرده بودم اما تاثیری نداشت چون زالو نمی تونه خون سفت شده از داخل رگ بیرون بکشه هر چند کمر دردم بعد زالو درمانی بهتر شد اما الکی پولتان را برای زالو هدر ندین. من خودم توکار طب سنتی ام و مدارک دوره های پیشرفته طب سنتی دارم اما بعضی جاها جراحی ضروری تره انصاف باید رعایت کرد و واقعیت گفت

Avatar
محمد ایرانی

سلام و درود دوستان
عمل خیلی راحتی هست من شهریور سمت راست رو عمل کردم دیروز هم سمت چپ رو تا الان مشکلی نداشتم از نتیجه راضی هستم فقط دوسه روز اول احساس درد دارید مخصوصا وقتی میخواید پاشید روی پاهاتون

من عمل کردم.4ماهه دارو میخورم…ان شالله بهتر بشه…ازمایش بعد از 3ماه دادم بهتر نشد…دوباره دارو داد دکترم…عمل میکروسکوپی کردم…دعا کنید

Avatar
ابوالفضل

سلام من هم عمل داشتم عمل خیلی آسانی هست هیچ دردی ندارد فقط بعد از عمل یک روز درد دارید دیگه هیچ دردی ندارید نگران نباشید تشکر از دکتر عزیز

سلام عمل بسیار آسان است هیچ ترسی نداره چون که هنگام عمل درد نداره فقط بعد عمل یکم درد می کنه و دو سه روز بعد دردی احساس نمی کنی اصلا نگران نباشید

ممنون
توضیحات کامل و قابل فهم ،مفید وعالی بود
با تشکر

سلام دکتر به من گفت که نباید ورزش بدنسازی و دراز و نشست انجام بدی و تا سه ماه بیشتر از 10 کیلو رو بلند نکنم.

سلام خدمت آقای دکتر ،،،سپاس از راهنماییهای عالیتون

آقا جراحی بسیار ساده ای است فقط بدونید تا سه روز درد زیادی دارید بعدش کاملا خوب میشید من عمل کردم راحت شدم رفت. خداروشکر.چشم بد کور.

سلام.ممنون از توضیحات کاملتون،جای هیچ سوالی باقی نذاشتید.

عالی بود . فردا عمل دارم . کلی سوال توی ذهنم بود که خداروشکر همه به لطف شما برطرف شد

سلام آقا سهیل عزیز
انشاالله که همیشه سلامت باشی

علت عمل و نتیجه عمل رو بگو …..

ممنون از اطلاعات کامل و دقیقتون

سلام و درود بر شما بسیار مطلب مفید و عالی بود

نظر خود را بنویسید