ارولوژی

ارولوژی چیست ؟

ارولوژی یکی از شاخه های تخصصی پزشکی وجراحی است که در مورد بیماری هایی که سیستم ادراری مردان وزنان را درگیر می کند بحث می نماید.

ارولوژی همچنین در زمینه مشکلات دستگاه تناسلی وباروری مردان کاربرد دارد و در پی ارایه راه حل درمانی چه بصورت دارویی و چه بصورت جراحی است.

ارولوژیست کیست؟

به افرادیکه در رشته تخصصی ارولوژیجراحی کلیه، مجاری ادراری وناباروری ) فعالیت می کنند و در پی آموزش روش های پیشگیری از ابتلا ودرمان بیماری ها هستند، ارولوژیست گفته می شود.

چه بیماری هایی مربوط به ارولوژی می شود؟

تمام بیماریهایی که مربوط به یکی از این اندامها باشند در حیطه کار ارولوژی ومربوط به ارولوژیست می شود:

۱- غدد فوق کلیه (آدرنال)

 غدد آدرنال یا فوق کلیه به تعداد یک جفت و به اندازه گردو بالای کلیه ها قرار دارند .رنگ زرد دارند .در کنترل فشار خون و سیستم ایمنی بدن تاثیر زیادی دارند .

*بخوانید : سنگ کلیه !

۲- کلیه ها

کلیه ها به تعداد یک جفت هستند و طولی در حدود ۱۰ -۱۲ سانتی متر داشته ورنگ خاکستری دارند .کلیه در زیر دنده های تحتانی در پشت بدن وداخل محفظه عضلانی -اسکلتی محافظت می شود .وظیفه مهم پالایش وتصفیه مواد زاید از بدن بر عهده کلیه است .

۳- حالب

حالب ها یک جفت اندام لوله ای شکل هستند وطولی در حدود ۳۰ سانتی متر دارند .حالب در فاصله بین کلیه ومثانه قرار دارد و ادرار تولید شده از کلیه ها را بداخل مثانه هدایت می کند .

۴- مثانه

مثانه به تعداد یک عدد ودر زیر شکم و داخل حفره لگن قرار می گیرد .مثانه وظیفه نگهداری وتخلیه ادرار را بر عهده دارد .

۵- مجرای ادراری

مجرای ادراری، ادرار ذخیره شده در کلیه را طبق فرمان صادره از طرف مغز به بیرون هدایت می کند .طول مجرای ادراری در  خانمها ۴ سانتی متر ودر آقایان ۱۲ سانتی متر می باشد.

۶- بیضه

بیضه به تعداد یک جفت و در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم )قرار دارد. وظیفه تولید هورمونهای جنسی و تولید اسپرم جهت باروری بر عهده بیضه ها می باشد.

۷-اپیدیدیم

اپیدیدیم لوله های بسیار ظریف و چسبیده به بیضه ها میباشند .اپیدیدیم وظیفه بلوغ و تکامل اسپرم های تولید شده توسط بیضه را دارد و نقش مهمی در باروری ایفا میکند .

۸- طناب بیضه

طناب بیضه (اسپرماتیک کورد ) در هر طرف بیضه ها را به شکم متصل نگه می دارند .داخل طناب بیضه (اسپرماتیک کورد ) ،واز دفران (مجرای منی بر) و شریان و ورید های بیضه قرار دارند .

۹- واز دفران (مجرای منی بر)

واز دفران (مجرای منی بر) اسپرم های تولید شده توسط بیضه را به سمت مجرای ادراری هدایت می کنند .

۱۰- کیسه منی

کیسه منی (سمینال وزیکال) وظیفه نگهداری اسپرم ها را در بدن دارد وچسبیده به پروستات می باشد .کیسه منی (سمینال وزیکال) در بارداری وظیفه مهمی دارند .

۱۱- کیسه بیضه

کیسه بیضه(اسکروتوم) وظیفه محافظت وتنظیم دمای بیضه ها را بر عهده دارد .

*بخوانید : زود انزالی !

۱۲- پروستات

غده پروستات به اندازه فندق و چسبیده به پایین مثانه است .در تولید هورمونهای جنسی ،پروستات نقش دارد .

۱۳- آلت تناسلی (پنیس)

بورد تخصصی ارولوژی چیست؟

متخصص رشته ارولوژی (ارولوژیست) در پایان دوره تحصیل تخصص ارولوژی در امتحانی شرکت میکند ودر صورت موفقیت در آن به اصطلاح دارای بورد تخصصی ارولوژی می شود .مدرک بورد تخصصی ارولوژی شرکت در امتحانات فلوشیپ را برای ارولوژیست مجاز می کند.

فلوشیپ فوق تخصص ارولوژی چیست؟

بعد از اتمام تخصص ارولوژی ،ارولوژیست بعد از اتمام طول دوره طرح چند ساله خود در آزمون فلوشیپ فوق تخصص ارولوژی شرکت کرده و در صورت قبولی در یکی از رشته ها ،دوره فلوشیپ فوق تخصص ارولوژی بمدت ۲ سال آغاز می شود.

به چه کسی فلوشیپ فوق تخصص ارولوژی یا اندوارولوژیست گفته می شود؟

اگر ارولوژیست مدرک فلوشیپ فوق تخصص ارولوژی شاخه جراحی های بسته کلیه (PCNL) یا اعمال جراحی لاپاراسکوپی کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) را اخذ نماید ، اندوارولوژیست (ENDOUROLOGIST) نامیده می شود.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری